bobtech Posted July 8, 2005 Share Posted July 8, 2005 vreau sa conectez un microcontroler la un tel mobil Ericsson GA628 si sa trimit/primesc SMS, sa apelez un numar si sa identific un numar care ma apeleaza.am gasit documentatie pentru apelarea unui numar, trimiterea unui SMS la un numar, dar nu si pentru identificarea apelantului sau citirea unui mesaj receptionat. ma poate ajuta cineva cu documentatie in acest sens ?nu vreau sa folosesc alt telefon, pt pe asta-l am, dar intr-un final, daca nu se poate, voi folosi un telefon mai serios Link to comment
Guest florin_o Posted July 9, 2005 Share Posted July 9, 2005 Salut !Identificarea apelantului in momentul apelului nu stiu sigur daca se poate face( din cate imi amintesc - nu ).Modelul tau de telefon nu stiu daca suporta comenzile pentru citirea si transmiterea unui mesaj.Poti afla comenzile interpretate foarte simplu cu ajutorul comenzii AT *.*.Vezi daca in lista returnata se gaseste AT+CMGL.In cazul asta il poti folosi la ce vrei tu.Pentru decodare si codarea SMS-urilo cauta cate ceva despre PDU.Nu stiuin ce faza esti tu cu proiectul asta , eu am facut asa ceva , daca mai te pot ajuta cu ceva tinem legatura.Sa auzim de bine. Link to comment
bobtech Posted July 9, 2005 Author Share Posted July 9, 2005 nu-mi merge comanda AT *.* cu sau fara spatiu sau alte combinatii, imi da ERROR. la fel si pt AT+CMGL. sunt la inceput cu proiectul asta. am gasit pe net documentatie despre cum poti trimite SMS cu Ericssion 628, dar nu folosind comenzi AT, ci prin folosirea comenzii AT+BINARY si apoi urmeaza un protocol prin care se trimit date intr-un anumit format. dar pentru receptionare SMS n-am gasit nimic. pt apelare merge cu ATDxxxx; dar pentru identificarea apelantului iar n-am gasit nimic. telefonu' nu e batut in cuie, dar pe asta-l aveam la indemana. daca poti sa ma ajuti cu proiecte similare la care ai lucrat si documentatie, astept bucuros mail [email protected] sunt online mai tot timpul pe YM cu id-ul raduigret mersi Link to comment
Guest florin_o Posted July 9, 2005 Share Posted July 9, 2005 Scuze , comanda este AT * ( m-am uitat pe specificatie ).Incearca AT+CMGL=1 ( asigurate ca ai cel putin un mesaj citit in telefon ).Daca iti da eroare trebuie sa schimbi telefonul. Link to comment
bobtech Posted July 12, 2005 Author Share Posted July 12, 2005 Scuze , comanda este AT * ( m-am uitat pe specificatie ).Incearca AT+CMGL=1 ( asigurate ca ai cel putin un mesaj citit in telefon ).Daca iti da eroare trebuie sa schimbi telefonul.nici AT* nu merge. schimb telefonul. o sa cumpar un nokia 3310/3410 5110/6110. poti sa-mi dai ceva documentatie despre ele ? ai folosit vreunul din astea la proiectele tale ? sunt compatibile la setul de comenzi AT sau trebuie sa scriu soft pt fiecare in parte ? Link to comment
Guest florin_o Posted July 12, 2005 Share Posted July 12, 2005 AT * ar trebuii sa mearga daca iti merge ATD xxx ; Comenzile trebuiesc terminate in \r\n.Eu am folosit un Ericsson 1018 s .Am specificatiile si de la Nokia si sunt compatibile.O sa-ti trimit pe email cate ceva zilele astea. Link to comment
cristianp Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Scuze , comanda este AT * ( m-am uitat pe specificatie ).Incearca AT+CMGL=1 ( asigurate ca ai cel putin un mesaj citit in telefon ).Daca iti da eroare trebuie sa schimbi telefonul.nici AT* nu merge. schimb telefonul. o sa cumpar un nokia 3310/3410 5110/6110. poti sa-mi dai ceva documentatie despre ele ? ai folosit vreunul din astea la proiectele tale ? sunt compatibile la setul de comenzi AT sau trebuie sa scriu soft pt fiecare in parte ?Nokia 6110/5110 nu e compatibil cu setul de comenzi AT. Cu 3310/3410 nu am lucrat Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now