Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cronometru shi termometru

Recommended Posts

Pt. un proiect la serv. (monitorizare timp shi temperatura la nishte prese de vulcanizat) imi trebuie un furnizor shi ceva date despre:- cromometru mecanic sau electronic (dar nu alim. la retzea) care sa sune dupa un timp reglat: de la cateva minute la 5-6 ore. Sa nu-mi spunetzi sa pun un deshteptator :lol: , tre' un divais cam ca alea de la cupt. cu microunde cu butoane, dar numai sa sune la trecerea timpului, nu-mi tre' contacte electrice ca presa e pe abur, daca era electrica faceam singurel cu releu de timp Rtpa7)-termometru digital cu "bulb" (de asemenea nu vreau sa fie alim de la retea)- temp. aburului e de 150 grade, deci domeniul de masurare nu e necesar sa fie peste 200 grade. Bulbul va fi introdus intr-o tzeava infundara pe care o imtroduc in masa de vulcanizat asha incat sa fie in contact cu aburulAvetzi careva idee? Comanda va fi de 15 buc. din fiecare.

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest balog

Pentru masurarea temperaturii poti folosii termocuplul de la aparatele de masura (clampmetru digital), iar pentru cronometru cumpara un cronometru de mina electronic (folosit de profesorii de sport) sau cronometrul de la un ceas electronic.Asta daca nu vrei sa te complici mai mult decit trebuie.Apeleaza la un proiectant sa iti faca cele doua circuite elctronice sau sa le implementeze pentru proiectul tau

Imi trebuie aparate robuste, un termometru simplu cu bulb shi un cronometru la care sa intorci un buton pana la o ora shi 30 min sa zicem shi cand ajunge la 0 suna. Nu pot pune un ap. de masura delicat sau un cronometru de sport- trebuie pt. o sectzie de vulcanizare, dupa cum ziceam, termometrul tre' sa indice fara nici o interv. din partea muncitorului, iar la cronimetru doar sa invarta de buton pana la durata prescrisa.

• 3 months later...