Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Woofer cu Difuzor Eurotec12inch


moska2003

Recommended Posts

A incercat cinva sa faca un woofer cu acest difuzor.Eu am niste incinte cu astfel de difuzoare si as vrea sa fac niste woofere, oare ar suna mai bine un woofer cu acest difozor care nu e prea stralucit.Ce imi recomandati??

Link to comment
  • Replies 18
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adi_0106

    4

  • moska2003

    2

  • Mircea Bartic

    2

  • micutu

    1

eu am avut un woofer cu un astfel de dif, era auto - tzeava deaia .... si pot sa spun ca suna multumitor tinand cont de pretul si calitatea difului :wink:

Link to comment

Pentru cei care au deja acest difuzor de slaba calitate, am gasit pe net urmatoarele informatii despre EUROTEC 12inch:Max input power = 1000WTransient response = 25-2000hzNominal impendance = Dual 4 ohmMax continuous music power = 500WFs = 30hzQts = 0.8066Qes = 0.9173Qms = 6.6801Vas = 82LEfficieney (1w/1m) 89dBhttp://www.diyaudio.com/forums/showthre ... highlight=

cred ca vorbesti de alta "petarda" :lol: ala de care vorbeam eu are:Max power imput = 1400 W :P Nominal impendance = 4 ohm
Link to comment
  • 2 weeks later...
Guest lukacristian

Iata ce am reusit eu sa fac: cutie 1000x360x360 mm (sper sa vorbim despre acelasi dif. cel cu membrana argintie).Cutia sta in picioare cu difuzorul montat pe un panou la 360 mm de partea de sus.Ce se intampla, partea de sus formeaza un patrat de 360x360x360mm atentie IN COMPRESIE asta inseamna a este perfect etans cu silicon,ca shi restul cutii.Difuzorul este pozitionat cu membrana in sus deci canta in compresie iar restul,in reflex.portul este de 130mm diametrul shi se alfla la 115 mm fata de baza.Lungimea lui este de 20 mm.Nu are rost sa-ti spun ca interiorul se capitoneaza cu buret de 25mm grosime...Daca o sa construiesti asa ceva NU VEI REGRETA.lucrez intr-un atelier auto de 60 de metrii patrati shi credema ca la 200W RMS RUPEEEEEEEE,e incredibil,am dat 90 lei grei pe el 25 pe pal nefinisat,15 pe buret, 15 pe 1,5x1,5 m mocheta shi se aude de 700.Crede-ma nu vei regreta...L-am facut pentru casa dar mie frica ca o sa daram blocul.Se aude monstruos.Keep it LOOOOOUUDDDD!!!

Link to comment

nu stiu d c toata lumea vb asa de eurotec???eu am auzit cateva incinte cu difuri eurotec shi am ramas placut surprins cum se aud!!!la preturile care sunt la eurotecurile eu zis ca se merita sa faci o incinta low cost cu un astfel de difuzor!!!shi am shi eu o intrebare: unde gasesc difuzoare eurotec?

Link to comment

Iata ce am reusit eu sa fac: cutie 1000x360x360 mm (sper sa vorbim despre acelasi dif. cel cu membrana argintie).Cutia sta in picioare cu difuzorul montat pe un panou la 360 mm de partea de sus.Ce se intampla, partea de sus formeaza un patrat de 360x360x360mm atentie IN COMPRESIE asta inseamna a este perfect etans cu silicon,ca shi restul cutii.Difuzorul este pozitionat cu membrana in sus deci canta in compresie iar restul,in reflex.portul este de 130mm diametrul shi se alfla la 115 mm fata de baza.Lungimea lui este de 20 mm.Nu are rost sa-ti spun ca interiorul se capitoneaza cu buret de 25mm grosime...Daca o sa construiesti asa ceva NU VEI REGRETA.lucrez intr-un atelier auto de 60 de metrii patrati shi credema ca la 200W RMS RUPEEEEEEEE,e incredibil,am dat 90 lei grei pe el 25 pe pal nefinisat,15 pe buret, 15 pe 1,5x1,5 m mocheta shi se aude de 700.Crede-ma nu vei regreta...L-am facut pentru casa dar mie frica ca o sa daram blocul.Se aude monstruos.Keep it LOOOOOUUDDDD!!!

cam asa arata ??

 

Posted Image

 

asta nu e band pass de ordin 4 cu bass-reflexul pus la cutia din spatele membranei ???

Link to comment
  • 7 months later...

am bobinat unul ce so ars pe o statie de 100w...ii o javra de dif nul mai laudati atata...eu fac pariu pe cat vrei ca difu ala Eurotec de 12" nu merge mai mult de 10minute in 200W nom

Link to comment
Guest bobutzu207

salut la toti!!! As vrea sa stiu daca ,cu 4 incinte cu eurotech 250 mm si niste horn-uri KHS311M de la SAL , pe o putere nominala de 4x80w, se poate sonoriza o sala de 80 mp!!!!!!!!!!!!! Multam anticipat!!!

Link to comment

nici sa nu-ti treaca prin cap !cu 2 bucati de 10" abia sonorizam o rabla de oltcit :snakeman: uita-te in ochii mei si repeta dupa mine:.... PRO , PRO, PRo, pro...... :smt004

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines