adi_0106 Posted July 6, 2005 Share Posted July 6, 2005 am o statie auto MAJESTIC PB 34BL care cica are 120 W - 2 X 60 W ..... vrajeli :lol: problema este ca nu are CI de amplificare :( e gaura in locu` lui - defapt sunt 17 gauri in linie - unde vine el bagat :wink:mentionez ca scula nu are ridicator de tensiune => e max 2 X 25 W - dar nu stiu ce CI sa ii pun :( statia e un cilindru din aluminiu - care e si radiatorul, iar bornele ii sunt in capete daca are careva idee despre ce CI este vorba, sa imi zica si mie :wink: Link to comment
Mircea Bartic Posted July 6, 2005 Share Posted July 6, 2005 pune o poza cu cablajul pe ambele fete, poate recunosc schema si implicit integratul lipsa :wink: Link to comment
adi_0106 Posted July 7, 2005 Author Share Posted July 7, 2005 nu am cu ce sa fac poze :cry: m-am uitat eu putin pe net si la TA8210 in datasheet am vazut ce are 2 tipuri de dispunere a pinilor ... iar in cel de-al doilea sunt toti cei 17 pini pusi in linie exact cum e si pe placa amplificatorului http://pdf.alldatasheet.com/datasheet-p ... A8210.html dar probleme apar la "functiile" care ii vin pe fiecare pin - ceea ce nu prea coincide cu datasheetu` :( , adica: eu pe placa am alimentarea cu + pe pinii 14 si 4 iar in datasheet alimentarea cu + e pe pinii 9, 10 si 17 :( - deci a sarit varianta cu TA8210 :cry: :cry: ........ stie cineva alte CI care sa corespunda "cerintelor" mele ????? PS: pe placa mai este un CI - KIA4558 (poate ajuta cu ceva in cautarea CI-ului care ma intereseaza) Link to comment
niq_ro Posted July 7, 2005 Share Posted July 7, 2005 ia incearca tu un TDA1554 si care mai sunt din gama asta Link to comment
adi_0106 Posted July 7, 2005 Author Share Posted July 7, 2005 ia incearca tu un TDA1554 si care mai sunt din gama astanici asta nu e :cry: informatie noua: pinii 17, 9, 10, 5 sunt -daca cititi ultimele posturi ........ va dati seama ca ceva e in neregula :shock: , eu pe placa am - la pinii la care TA8210 are + ....... mai putin pinul 5 :shock: Link to comment
adi_0106 Posted October 30, 2005 Author Share Posted October 30, 2005 iar m-am impiedicat de statia asta prin casa ...... asa ca va rog sa ma ajutati sa o readuc la viatza :tonqe: aveti aici niste poze la rezolutie mai mica, iar pt rezolutie mare dati clik pe linku de sub poza http://www.filehost.ro/35642/DSC00923_JPG/ http://www.filehost.ro/35651/DSC00925_JPG/ http://www.filehost.ro//DSC00926_JPG/ http://www.filehost.ro//DSC00927_JPG/ http://www.filehost.ro/35654/DSC00929_JPG/ http://www.filehost.ro/35657/DSC00935_JPG/ Link to comment
luc Posted October 30, 2005 Share Posted October 30, 2005 din ce pricep eu primul integrat e un operational,folosit cu rol de preamplificator.integratul final il poti indentifica dupa un catalog,asa ca sa dam cu gicitul nu are rost.din cate observ piesele sunt japoneze deci nu e posibil sa fie un tdaxxxx.trebuie sa fie un kia,ta,la.daca nu indentifici poti sa te gandesti sa faci ceva de 2x40w cu tda 1560. Link to comment
adi_0106 Posted October 30, 2005 Author Share Posted October 30, 2005 un tda 1560 e 250.000 bucata la vitacom .... si ca sa fac 2 X 40 W imi trebuie 2 bucati + ce mai dau pe restul pieselor ma ajunge cat statia asta care o am stricata :axe: ma gandeam ca a mai avut sau are cineva asa ceva si stie ce are prin ea :goodman: Link to comment
adi_0106 Posted October 30, 2005 Author Share Posted October 30, 2005 tu vorbesti de asta ???? Link to comment
adi_0106 Posted November 1, 2005 Author Share Posted November 1, 2005 chiar nu a intalnit nimeni un asemenea tip de amplificator ???? :smt017 Link to comment
adi_0106 Posted December 5, 2005 Author Share Posted December 5, 2005 chiar nu stie nimeni ? :smt088 :smt087 :smt088 :smt087 :smt088 Link to comment
Bercu Giuliano Posted December 5, 2005 Share Posted December 5, 2005 sigur este un TA...am gasit si eu o ciudatenie din asta intr-un cass dar nu mai stiu exact ce era(TA8221,822...) nu mai retin google ti-l va gasi dar cu rabdare...oricum e varianta in oglinda parami-se a lui 8210 Link to comment
adi_0106 Posted December 6, 2005 Author Share Posted December 6, 2005 am hotarat sa nu ma las pana nu ii dau de cap angry9: ia sa vedem fiecare pin de pe placa - ce face pinul 1 - prin 3 rezistente se pierde pe placa pinul 2 - o intrare ceva, printr-un condensator si ceva rezistente duce la celalalt integrat, si prin alte rezistente duce la intrarea de LOW LEVEL pinul 3 - printr-un condensator duce la - pinul 4 - alimentare cu + pinul 5 - printr-un condensator duce la +L - adica iesire pinul 6 - se uneste cu pinul 5 dupa ce pinul 5 trece prin acel condensator (220 microF) pinul 7 - printr-un condensator duce la -L pinul 8 - se uneste cu pinul 7 dupa ce pinul 7 trece prin acel condensator (220 microF) pinul 9 - duce la - pinul 10 - duce la - pinul 11 - duce la +R pinul 12 - se uneste cu pinul 11 dupa ce trece printr-un condensator (220 microF) pinul 13 - print-un condensator si o rezistenta se pierde, dar duce si la -R pinul 14 - duce la + pinul 15 - printr-un condensator se uneste cu pinul 13 si duce si la -R pinul 16 - intrare ceva, la fel ca si pinul 2 pinul 17 - duce la - si cu aceste informatii .... ma apuc de cautat dati-mi niste idei - cam ce tip de integrate sa caut - am inteles ca trebuie sa fie un TA sau un KIA dar ziceti-mi niste serii PS: nu ma supar nici daca imi ziceti exact ce IC ar putea fi .... asta in caz de ii cunoasteti "functiile" pinilor :smt003 PS2: TA8221 nu este .... si din aceeasi "gama" cu el mai sunt TA8220 care nici el nu merge, TA8223 are numai 15 pini, TA8224 e regulator de tensiune, TA8225 e amplificator mono, TA8227 are alt tip de capsula, TA8229 nu corespunde :smt100 :smt100 :smt100 :smt100 :smt100 Link to comment
adi_0106 Posted January 19, 2006 Author Share Posted January 19, 2006 nici pana azi nu am gasit integratul :smt089 :smt090 :smt088 Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now