cristimm Posted July 6, 2005 Share Posted July 6, 2005 Spuneti-mi si mie cat mai costa un instrument analogic Mavo. Vreau sa cumpar unul de la o cunostinta care nu prea se pricepe. Nu vreau sa il pacalesc si nici sa dau prea mult pe el deci cam care este pretul corect pentru un astfel de aparat in zilele noastre? Link to comment
niq_ro Posted July 6, 2005 Share Posted July 6, 2005 tinand cont ca unul digital este prin piata 15 RON, in Metro am vazut 19 RON, la magazinele cu "orice produs la .." unul analog e 3,5..6,9 RON..depinde ce "scula" e acel MAVO de zici tu Link to comment
cristimm Posted July 6, 2005 Author Share Posted July 6, 2005 Cele de care zici tu sunt pentru copii. Asta e analogic dar e ceva serios. Am sa incerc sa caut o poza pe net sa vedeti. Link to comment
niq_ro Posted July 6, 2005 Share Posted July 6, 2005 Cele de care zici tu sunt pentru copii. Asta e analogic dar e ceva serios. Am sa incerc sa caut o poza pe net sa vedeti.pai trebuia sa spui de la inceput.. ceva in genul celor rusesti? cu cadran mare? Link to comment
cristimm Posted July 6, 2005 Author Share Posted July 6, 2005 Da cam asa ceva, din pacate nu am gasit poza. Link to comment
niq_ro Posted July 6, 2005 Share Posted July 6, 2005 am inteles ideea, dar daca tu ai vandut aparatul ala numeric cu 300.000 ...ce pot sa mai zic? Link to comment
Flor Posted July 8, 2005 Share Posted July 8, 2005 Daca este un MF-35, cel mare, am vazut in magazin cu 3-400.000 ROL. Aparatul e o bijuterie a acelor vremuri, se vede bine, precis, incasator de socuri, adica multi V bagati de scala de reziste si nu se supara, poti masura tensiuni recuperate de pe langa trafo linii.. Cu unu' electronic doar odata, iti imaginezi tu de ce...FlorP.S. Am lucrat aproape 10 ani cu asa ceva. Pt acasa e ideal. Ma batea si pe mine gandu... Link to comment
Sir_Vaska Posted July 15, 2005 Share Posted July 15, 2005 un Mavo , indiferent de model , este numai pt nostalgici . Aparatele digitale , pana si acele "pt copii " il depasesc in multe privinte. Pot aminiti aici gabaritul , scara liniara la rezistente , pozitia independenta a aparatului in timpul masurarii si deci si comoditatea, citirea directa fara calcul a rezultatelor masuratorilor , rezistenta la socuri mecanice , rezistenta interna mare la tensiuni mici , posibilitate de a masura rezistente direct in montaj, fara a fi afectate de semiconductoare , samd. Dezavantajul ar fi ca aparatele digitale foarte ieftine nu prea au protectie , dar situatia se schimba total cand vb de un aparat care costa peste 500 mii lei. Nu mai vb de dotari ca si capacimetru , tranzistormetru (betametru) , ohmetru pt valori foarte mari (200 MOhm - 2000 MOhmi ) , termometru , etc... , pe care orice aparat digital peste 500 mii le detine.De aici se poate trage si o concluzie in ce priveste pretul. Daca e vb de un MAVO 2 , acesta de regula se face cadou. Un MAVO 35 , sa acceptam ca depaseste usor ca dotari pe digitalele ieftine de 150 mii , deci si ca pret sa zicem (desi eu personal si pe acesta l-am facut cadou la nepoti dupa aproape 15 ani de utilizare , la achizitionarea unui digital M890G ), dar asta depinde si de punctul de vedere al aceluia care il foloseste , pe ce anume pune accent mai mult. Link to comment
amper Posted November 9, 2005 Share Posted November 9, 2005 un MAVO 35 NOU de la producator, costa acum vreo doi ani ,ceva in jur de 4,5-5 milioane. M-am interesat eu . Nu stiu daca se mai fabrica la ora asta..... Link to comment
Flor Posted November 10, 2005 Share Posted November 10, 2005 un MAVO 35 NOU de la producator, costa acum vreo doi ani ,ceva in jur de 4,5-5 milioane. M-am interesat eu . Nu stiu daca se mai fabrica la ora asta.....Scuze, 4.5 milioane un MAVO 35? Aia chiar vroiau sa il vanda? Sau nu stiau pe ce lume traiesc? Link to comment
niq_ro Posted November 10, 2005 Share Posted November 10, 2005 o fi prototipu' :supz: Link to comment
nikos Posted November 10, 2005 Share Posted November 10, 2005 AEM Timisoara practica preturi de care nu te poti apropia.... Link to comment
luc Posted November 10, 2005 Share Posted November 10, 2005 stiu ca trebuia deplasat cu un carucior ,si in timpul utilizarii prins cu o curelusa de gat,ca vai de cel caruia ii cade peste picioare Link to comment
Flor Posted November 10, 2005 Share Posted November 10, 2005 Aha, acum inteleg de ce costa atata la AEM. Caruciorul e din aur de 24k si e impins de o sora a lui Nicoleta Luciu..De aia nu mi-l cumpar, pt ca sunt insurat..Pe site-ul lor, la sectiunea instrumente de masura, nu zic nimic de pret.. Link to comment
luc Posted November 10, 2005 Share Posted November 10, 2005 findca sunt comunisti.era o fabrica de ferite de care m-am rugat sa imi dea un catalog sau niste preturi si bla bla au refuzat,de parca nu era interesul lor.acum ca sa revenim la subiect,aparatele analogice cum sunt mavo au rezistenta mica si cand masori in circuit tensiuni iti arata eronat .au cam 20kohmi,iar un digital de la 1mohm in sus. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now