Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cat mai costa un Mavo?

Recommended Posts

Spuneti-mi si mie cat mai costa un instrument analogic Mavo. Vreau sa cumpar unul de la o cunostinta care nu prea se pricepe. Nu vreau sa il pacalesc si nici sa dau prea mult pe el deci cam care este pretul corect pentru un astfel de aparat in zilele noastre?

• Replies 19
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca este un MF-35, cel mare, am vazut in magazin cu 3-400.000 ROL. Aparatul e o bijuterie a acelor vremuri, se vede bine, precis, incasator de socuri, adica multi V bagati de scala de reziste si nu se supara, poti masura tensiuni recuperate de pe langa trafo linii.. Cu unu' electronic doar odata, iti imaginezi tu de ce...FlorP.S. Am lucrat aproape 10 ani cu asa ceva. Pt acasa e ideal. Ma batea si pe mine gandu...

un Mavo , indiferent de model , este numai pt nostalgici . Aparatele digitale , pana si acele "pt copii " il depasesc in multe privinte. Pot aminiti aici gabaritul , scara liniara la rezistente , pozitia independenta a aparatului in timpul masurarii si deci si comoditatea, citirea directa fara calcul a rezultatelor masuratorilor , rezistenta la socuri mecanice , rezistenta interna mare la tensiuni mici , posibilitate de a masura rezistente direct in montaj, fara a fi afectate de semiconductoare , samd. Dezavantajul ar fi ca aparatele digitale foarte ieftine nu prea au protectie , dar situatia se schimba total cand vb de un aparat care costa peste 500 mii lei. Nu mai vb de dotari ca si capacimetru , tranzistormetru (betametru) , ohmetru pt valori foarte mari (200 MOhm - 2000 MOhmi ) , termometru , etc... , pe care orice aparat digital peste 500 mii le detine.De aici se poate trage si o concluzie in ce priveste pretul. Daca e vb de un MAVO 2 , acesta de regula se face cadou. Un MAVO 35 , sa acceptam ca depaseste usor ca dotari pe digitalele ieftine de 150 mii , deci si ca pret sa zicem (desi eu personal si pe acesta l-am facut cadou la nepoti dupa aproape 15 ani de utilizare , la achizitionarea unui digital M890G ), dar asta depinde si de punctul de vedere al aceluia care il foloseste , pe ce anume pune accent mai mult.

• 3 months later...

un MAVO 35 NOU de la producator, costa acum vreo doi ani ,ceva in jur de 4,5-5 milioane. M-am interesat eu . Nu stiu daca se mai fabrica la ora asta.....

Scuze, 4.5 milioane un MAVO 35? Aia chiar vroiau sa il vanda? Sau nu stiau pe ce lume traiesc?

findca sunt comunisti.era o fabrica de ferite de care m-am rugat sa imi dea un catalog sau niste preturi si bla bla au refuzat,de parca nu era interesul lor.acum ca sa revenim la subiect,aparatele analogice cum sunt mavo au rezistenta mica si cand masori in circuit tensiuni iti arata eronat .au cam 20kohmi,iar un digital de la 1mohm in sus.