Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Capacimetru digital!

Guest razvan1988

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 4 weeks later...
Guest mosul

Totusi... a facut cineva capacimetrul cu AVR? N-as vrea sa dau banii de pomana, mai ales ca is in plop cu microcontrollere-le.Si daca da, sa imi spuna cineva care e intervalul de masurare, ca nu am vazut pe site (poate nu m-am uitat bine...)

• 2 weeks later...

pe vremuri, adica acum vreo 20 de ani, am facut un frecventmetru digital, clasic, pentru vremea aia.... numaratoare, decodificatoare, afisoare cu led-uri. logica era simpla, de la un oscilator cu quarz se numarau impusurile timp de fix 0,1 secunde. Apoi, am adaugat un monostabil, realizat cu 4121. Capacitatea de masurat, modifica liniar timpul cat monostabilul activa poarta de masurare.... Din rezistenta circuitului RC de la monostabil se facea calibrarea. Asta ar fi o idee... Am fost foarte multumit.. Am avut condensatori etalon pentru calibrare si apoi am putut masura capacitati de la 1pf pana la cativa microfarazi, de la 10 micro in sus, nu puteai fi sigur de masuratoare, pentru ca intervenea in calcul si rezistenta parazita a condensatorului de masurat......