Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

DAP_Audio_Palladium_P2000

Recommended Posts

• Replies 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu zic ca e suspect de usor pentu puterea declarata doar 21 Kg de ex un transformator de 2500-3000W cat ar trebui sa aiba tinand cont de randament, ar avea 18-20 KgDaca faci calculul ajungi la concluzia ca restul amplificatorului cantareste cam 2 Kg.....suspect:? Sa nu veniti cu afirmatii de genul sursa in comutatie, pentru ca la pretul ala sigur nu are asa ceva :twisted:

Guest Shock_4u

eu zic ca e suspect de usor pentu puterea declarata doar 21 Kg de ex un transformator de 2500-3000W cat ar trebui sa aiba tinand cont de randament, ar avea 18-20 KgDaca faci calculul ajungi la concluzia ca restul amplificatorului cantareste cam 2 Kg.....suspect:? Sa nu veniti cu afirmatii de genul sursa in comutatie, pentru ca la pretul ala sigur nu are asa ceva :twisted:

Verifica si al 3-lea link postat de mine... si uita-te la greutate! :twisted: :twisted: :twisted: asa e mai bine? :twisted: :twisted: :twisted: Ideea este ca nu stiu exact care date legate de greutate sunt bune... :roll:

Vad ca mai nou puterile se cumpara la kilogram :lol: :lol: :lol: :lol:

nu asta era ideea ........ :lol: :lol:

ideea era ca o astfel de statie (amplificator) de 2000 W are un traf de vreo 3000 W si nu prea este posibil ca intregul "agregat" sa aiba 18 kg :shock:

numai un traf de 1,3 - 1,5 KW are 10 kg .... pai unu de 3 KW ?? la care se mai adauga cutia, amplificatoarele, radiatoarele etc etc :roll:

chiar sunt si eu curios daca preturile sunt cele date pe site .... si daca DA, cam cat costa si transportul pana la noi[/b]

Verifica si al 3-lea link postat de mine... si uita-te la greutate! :twisted: :twisted: :twisted: asa e mai bine? :twisted: :twisted: :twisted: Ideea este ca nu stiu exact care date legate de greutate sunt bune... :roll:
sunt confuz :roll: .....cate situri, atatea greutati la acelasi amplificator.... :?

Pai ideea e cam asa....te uiti la poze :d :d pe respectivul site si incerci sa intelegi daca producatorul respectiv in cazul de fata Palladium, este serios sau nu.Parerea mea este ca nu prea, Palladium fiind un fel de chinezarie nemteasca.Daca crezi ca este destul de serios,atunci nu-ti ramine decit sa iei de buna ce scrie el acolo si sa comanzi produsul respectiv,daca iti convine.Ramine sa vezi dupa aia daca te-ai pacalit sau nu :d :d Dar oricum ar fi nu il poti apecia dupa numarul de kilograme.PS-Parerea mea personala e ca la banii aia e o porcarie care nu scoate nici pe departe cit zice acolo.Daca va uitati mai bine la poza in care arata spatele produsului ati vedea ca scrie ca e doar Designed in USA :shock: :shock: ...CHINEZARIE

" AUFBAU - Ringkerntrafo "asta pentru "nemtzii " de la noi de pe site inseamna ca e cu traf toroidal de retea...deci nu e in comutatie...nu am mai auzit de sursa SMPS la care sa se laude fabricantu ca e cu traf toroidal..." THD@4Ω <0.05% " nu zice la ce putere :shock: deci nu prea e de incredere ... poate asta e THD-ul la 100W..."Weight 32kg " e destul de realist, zic io pentru o jucarie care haleste 3 kilowatti de la priza...un toroidal de sudura modest are cam 20 de kile.

Guest Shock_4u

PS-Parerea mea personala e ca la banii aia e o porcarie care nu scoate nici pe departe cit zice acolo.Daca va uitati mai bine la poza in care arata spatele produsului ati vedea ca scrie ca e doar Designed in USA :shock: :shock: ...CHINEZARIE

Ai fi surprins sa afli cate firme (multe dintre ele brand) produc in China(cred ca nu e greu de justificat de ce...)Sincer nu ma deranjeaza ca un produs este fabricat in china, in state, sau in germania, etc... nu asta conteaza pentru mine... tot ce ma interesa era o parere din partea cuiva care poate s-a "lovit" de el si eram curios ce impresie i-a lasat...Ca asa din poze... totul este frumos... si nu putem decat sa ne dam cu presupusul...Cu putin efort se putea gasi si site-ul mama: http://www.dap-audio.com/Oricum multumesc de incercari... :DPentru adi_0106Cu tot cu transport ajunge la noi in jurul sumei de: 334,66€ (cred)(pretul de baza : 239,66€ + costul de transport cu DHL (Deutsche Post) : € 95,00 )
Guest balog

Puterea amplificatorului este mult exagerata. Este vorba de puterea muzicala, PMPO si nu RMS. Faptul ca pe spate nu scrie consumul de la alimentare si nici valoarea sigurantei de alimentare demonstreaza inca o data ca nu scoate atita.Statia aceea scoate aprximativ maxim 2x400W RMS sau 1x800W RMS desi cred ca si eu exagerez.

Puterea amplificatorului este mult exagerata. Este vorba de puterea muzicala, PMPO si nu RMS. Faptul ca pe spate nu scrie consumul de la alimentare si nici valoarea sigurantei de alimentare demonstreaza inca o data ca nu scoate atita.

Statia aceea scoate aprximativ maxim 2x400W RMS sau 1x800W RMS desi cred ca si eu exagerez.

http://www.theelectronicsshop.co.uk/dap ... 20page.htm

citeste aici - vezi ca mai jos e un tabel - si scrie Power Supply Requirements 230V~50Hz 15A asta inseamna 3450 W

Guest balog

Da nu te contrazic in privinta sursei de alimentare recomandate.Dar pe spatele amplifului nu scrie absolut nimic despre ce siguranta se pune sau cit este consumul maxim...Aicea este vorba de ce sistem de alimentare este recomandat si anume o priza de putere. Daca ai observat la electrocasnicele de putere mare se recomanda o anumita siguranta de protecie a alimentarii care este de 15A sau 16A acestea sunt valorile standardizate.Ce mai este interesant este ca pe siteul prezentat de tin greutatea aparatului a crescut dintr-o data cu 50%.Ca sa poti sa iti dai seama exact cit scoate trebuie sa o desfaci.In ziua de astazi mai toate firmele exagereaza cel putin cu dublu, si din acest motiv nu mai am incredere decit in ce vad la fata locului.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines