Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program de facut muzica ( nu orice muzica)

Recommended Posts

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Programe sunt destule: Magix, gama e-Jay (trance, techno, house, hip-hop), Sonic Acid, etc trebuie sa le alegi in functie de cerintele tale.Ca m-ai facut curios, cum ii zicea melodiei? sau melodia era tot soundtrack-ul?

de fapt iti trebuie sample-uri cu sunete/orchestre specifice militaresti, poti sa le compui singur dar mi se pare f. greu

Guest balog

Muzica nu se poate face cu programe gen mixare sample-uri gata facute.Trebuie sa poti sa faci, inregistrezi si sample-uri.Cel mult poti ajunge Dj prin mixarea fragmentelor de melodii produse de altii.Aceste programe gen Dance E-jay, etc, sunt mai mult comerciale si mai putin profesionale.

• 1 month later...
Guest florinel_is_76

eu unu iti recoman sa lucrezi cu fruity loops 5 shi reason 2.5 sau 3dar daca nu shtii sa le folosesti trebuie sa stai mult timp ca sa in veti sa lucrezi pe eleshi ca sa obtii ceva calumea tre sa lucrezi foarte mult ca nu e usorshi la urma ca sa le masterizezi melodiile foloseste cool edit pro ca e bun in domeniu.daca ai un calculator mai bun poti sa folosesti programele amindoua de odata in rewire dati tre resurse. :wink:

Guest tomsofts

un program mai bun decat reason ar fi CUBASE-ul.. dar si pentru asta iti trebuie sunete (un fel de sample-uri).. le gasesti pe undeva. Ideea e ca daca folosesti REASON (cakewalk pentru a compune pe note..) s-ar putea sa nu scoti un sound prea militar, desi reason-ul are tot felul de sunete de alamuri si chiar tobe, ansambluri de coarde, piane si ce mai vrei, sunetul general are de suferit fata de ceva scos cu CUBASE-ul. Deci, daca poti face rost de cubase si sunete pentru el (+ca nu e chiar usor sa lucrezi in cubase), sa stii ca merita si ca esti compozitorul absolut ;)

• 3 months later...
  • 1 month later...
Guest Alexander666

in primul rand ai nevoie de un sequencer ceva gen Cubase sau Nuendo, celelalte mentionate sunt pentru copii.No offence.Lucrand pe tehnologie midi-vst mai ai nevoie si de plug-inuri.Vienna Symphonic Library PRO Edition are vreo 25 de dvd-uri si este sampling facut dupa ce-i zice si numele.mai ai nevoie si de altele..dar asta a fost un mic exemplu. totul depinde de talentul tau iar daca vrei detalii da-mi un pm ca eu ma ocup cu asa ceva..salut