Guest nicusor2009 Posted November 29, 2009 Share Posted November 29, 2009 salut.am o problema cu tv meu ivory 21 pal(nu stiu mai multe detalii procesor/sasiu;nu ma pricep)intr-o zi mi-a aparut un meniu din care selectai frecventa VCO-ului de la receptie si nu ma prinsesem si am mdificat.pb e ca de atunci nu mai prinde bine posturile.am citit pe forum si am intrat si in meniul service cu ajutorul telecomenzii dar nu zice nik despre VCO pe acolo.va rog sa ma ajutati.P.S.:am cunostinte aproape minime.am facut un curs de tv la fac dar mai mult nik. Link to comment
maresmircea57 Posted November 29, 2009 Share Posted November 29, 2009 Daca erai mai aproape, cu cea mai mare placere te-as fi ajutat! Singura solutie e sa apelezi la un depanator autorizat care sa-ti rezolve problema(bineinteles de la tine din Bacau)ps. Frumos oras, Bacaul! Link to comment
Guest nicusor2009 Posted November 29, 2009 Share Posted November 29, 2009 mrs mult.dar totusi nicio solutie ca sa accesez ink odata meniul si sa setez frezventa pt PAL? Link to comment
bobo Posted November 29, 2009 Share Posted November 29, 2009 salut.daca tv-ul este ivory cred ca este sasiu tv2k (lituanian)iar in "service mode "se intra cu tasta ascunsa din telecomanda(stanga,jos)sau "menu 6483".cautati mai multe despre acest sasiu pe forum(gasiti documentatie cata vreti).succes!daca nu puteti din "service mode" incercati sa rescrieti memoria cu alt dump. Link to comment
maresmircea57 Posted November 29, 2009 Share Posted November 29, 2009 mrs mult.dar totusi nicio solutie ca sa accesez ink odata meniul si sa setez frezventa pt PAL?Ba da! Dar trebuie sa ne spui sasiul, sau ce procesor are acest sasiu. Apoi te putem ajuta cu niste sfaturi.Trebuie sa dai capacul jos, si sa ne spui ce integrate sant pe placa, si ce serii sant scrise pe acolo! Link to comment
Th3_uN1Qu3 Posted November 30, 2009 Share Posted November 30, 2009 Poate nu ai intrat in meniul care trebuie. Intrarea in meniu service se face cu tasta ascunsa de pe telecomanda (pe randul cel mai de jos e prima din stanga), iar navigarea intre meniurile service se face cu tasta OK (sunt 3 sau 4 meniuri). Reglajul VCO este in meniul 2. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now