Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Super-Multi-Tester


yo6pir

Postări Recomandate

Ca tot a venit vorba de Prodeterminator, eu am la job unul original, luat de pe un site din Franta si pot sa spun ca face o gramada de chestii dar intr-adevar numai pentru semiconductori.Adica indica foarte multi parametri si de asemenea poate indentifica si optocuploarele. Asta nu inseamna ca nu il voi construi si pe acesta. Chiar in urmatoarele minute ma voi apuca de cablaj. Imi urez succesuri si sper sa nu inversez si eu cablajul. Cele bune, EmilEdit: Ghinion, o las pe mai tirziu, trebuie sa merg pina la job!

Varianta de soft publicata in Elektor este mult simplificata,testerul nu stie decat de tranzistori bipolari,MOS-FET si diode ,variantele ulterioare au fost mult imbunatatite dar softul nu a mai fost publicat nicaieri,aparatul fiind cumparat de la autor(sau doar controlerul cu softul gata instalat) pentru o suma modica.
Link spre comentariu

nana am incercat si eu acum cateva zile simularea in protesu si nu a functionat. :sparge: eu am incarcat eep-ul in pony si am dat salvare ca hex :da

ZI si mie cum ai reusit sa transformi acele fisiere din eep sau hex in bin. ca sa le pot incarca in EEPROM in proteus. Tin sa mentionez ca folosesc proteus 7.5 sp3. Am incercat tot felul de convertoare dar cand le incarc in eeprom in proteus rezultatul e 0. Adica la toate adresele din eeprom sunt FF. deci inseamna ca e default. Daca stii cum sa modific make file-ul pentru Avr Studio ca sa imi genereze bin spunemi si mie. Ca eu folosesc default settings pentru make.
Link spre comentariu

Proteus-ul nu merge si cu .hex? Adevaru' ii ca nu l-am folosit demult dar daca nu ma insel bagam .hex-ul in el si in template-uri tot .hex-ul apare.

Merg Hex-uri dar in memoria flash. In mem EEPROM nu merge. Si iti garantez ca am facut destule simulari si cunosc destul de bine proteusul
Link spre comentariu

Din pacate aceasi problema ca si la mine de la adresa de unde ar trebui sa inceapa sa citeasca da numai FF. Iar PC-se blocheaza la 1478. In fine nu are rost sa mai insist pe simulari daca lumea zice ca functioneaza bine hardware atunci nu are nici un rost sa mai continui aceasta munca.Mult Spor si Bafta la construit de programe !!

Link spre comentariu

Astazi m-am sculat cu noaptea-n cap pe la ora 10 si am reusit sa-l fac si eu. Mai astept pe Mos Craciun sa-mi aduca microcontrolerul. A iesit cam ca in poze, trebuia lasat ceva mai mult la corodat dar eram prea adormit si am crezut ca e gata. Apropo, stie cineva pe unde sint soclurile mele de 2x14??? Un weekend placut, emil

Link spre comentariu

recomand folosirea rezistentelor de 470k si 680 de precizie, toleranta max 1%. eu am folosit rezistente clasice cu carbon si nu au fost sortate iar acum am probleme cu calibrarea si imi apar diferente de masurare intre bornele 1-2-3pentru semiconductoare nota 10, 8 pentru rezistoare,5 pentru condensatoare.

Link spre comentariu

recomand folosirea rezistentelor de 470k si 680 de precizie, toleranta max 1%. eu am folosit rezistente clasice cu carbon si nu au fost sortate iar acum am probleme cu calibrarea si imi apar diferente de masurare intre bornele 1-2-3pentru semiconductoare nota 10, 8 pentru rezistoare,5 pentru condensatoare.

Se pot folosi si alte valori si dupa care se potate recompila softu cu valorile modificate dar recomand ca R=470k sa fie inlocuita cu rezi peste 200k iar ceea de 680 peste 300 omi. cele mai bune rez sunt cele cu pelicula metalica de precizie 0.1% costa 0.5 ? buc dar fac toti bani.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări