Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fara transformator (OTL - Output TransformerLess)

Recommended Posts

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Da, exista si asa ceva, dar nu sunt recomandate deoarece au probleme mari. Ca sa ajungi la o impedanta de 8-16 ohmi (de la cateva mii de ohmi) trebuie sa pui in paralel cateva tuburi. Aici e valabila legarea in paralel a rezistoarelor, 1/Re = 1/R1 + 1/R2+...+1/Rn. Deci o sa ai nevoie de vreo 16 tuburi (numarul de tuburi necesare depinde de rezistenta anodica a fiecarui tip de tub) pt. 2 canale, ceea ce nu este chiar la indemana oricui. Oricum, schema e mult mai complicata, nu neaparat din cauza numarului mare de tuburi. Ti-as fi pus si o schema dar nu mai stiu unde este.Parerea mea: mai bine faci un amplificator cu trafo de iesire. Iesi mult mai ieftin si mult mai simplu. Mergi la un atelier de bobinaj si ti-l fac baietii ca la carte (dar trebuie sa le spui, ca altfel o sa ti-l faca ca pe unul de retea).Vezi ca este schema unui amplificator cu EL 84 despre care am auzit ca suna foarte bine. Schema o gasesti pe aici pe undeva, a pus cineva niste scanari.