Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TDA1562 70w max

Recommended Posts

Se merita acest TDA1562 care scoate 70w max power.Se aude clar sau cu distorsionari,din cate am citit din fisa tehnica a finalului este bun mai ales de amplificator de bass.Poate are vreunu din voi sau a avut asa ceva si daca miar puta spune mai multe despre el...As mai vrea sa stiu daca sar potrivi cu un preamplificator corector de ton...

• Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Puterea aia nu e in regim continu. CI e capabil de atata doar pt perioade scurte de timp, ca apoi se descarca condensatorii cu care s-a facut dublarea tensiunii.Daca iti trebuie sa il folosesti in casa si nu in masina atunci alege altceva

Puterea aia nu e in regim continu. CI e capabil de atata doar pt perioade scurte de timp, ca apoi se descarca condensatorii cu care s-a facut dublarea tensiunii.Daca iti trebuie sa il folosesti in casa si nu in masina atunci alege altceva

Vreau sal folosesc in casa la calculator.Deci sar potrivi cu racire corespunzatoare?

din sursa care o foloseste calculatorul nu e indicat sa tragi curent pt amplif.Iar daca iti faci alimentare separata atunci alege altceva mai bun.Poti sa scoti un amplif de 50W mai ieftin decat integratul ala(ma refer modul, fara sursa).

Nu trag curent din sursa calculatorului,fac o sursa separata.Dar de ce nu ar merge asta de 70w ca nu am inteles... amplif de 50w max power?cu ce integrat?La ala de 50 w merge sa pun preamplificator corector de ton inaintea lui?

Guest balog

-- Circuitul integrat mentionat este conceput special pentru automobile unde tensiunea de alimentare este mica.-- Pentru ca acel circuit sa poata functiona in casa cu un alimentator obisnuit, va trebui sa ii pui niste condensatoare de filtaj la alimentare destul de imense, plus ca un traf de la 220 la 15v are randament scazut pentru curentul necesar CI.--plus alte dezavantaje mentionate de ''dubloru de tensiune''-- per concluzie calitatea unui amlificator de casa va fi mult mai slaba ca unul auto--pentru amplifurile de casa foloseste altceva cum ar fi TDA7923, TDA7294...

La momentul cand scosese Philips circuitul asta pe piata nu exista pentru depasirea puterii de 25W pe 4 ohmi in masina, alta solutie decat "booster-ele auto " adica amplifurile cu invertor ridicator de tensiune... a fost o solutie extrem de competitiva ca pret si complexitate si usor de inglobat intr-un aparat cu volum relativ redus alimentat la 12V de la o sursa cu capabilitate mare de curent ...deci NU isi are locul in amplifurile pentru in casa, unde ai 220V...

poate 10A nu 1A :d ce naiba sa faci cu ala de 1A ? :?

Am intrebat si eu nu am dat cu paru :P ca am vazut ceva de genulCurentul maxim suportat - 10 ACurentul de gol - 10... 150 mACurentul in regim Mute/st - 25 mA