Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

termostat arctic


pgh

Postări Recomandate

Buna ziua, am un arctic RD29(frigider) s-a dus termostatul, dar are 2 contacti, deci are 3 pini cu 2 contacte,un contact s-a dus celalat cand am dat de rotita a deschis respectiv inchis contactul dar pe frigider nu a vrut sa deschida. Intrebarea mea este daca stie cineva la ce foloseste al II-lea contact si ce-i cu el.Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

De obicei la Artctic si la Ardo la al 3 lea pin al termostatului se leaga un contact de la becul din interior iar cand pozitia este pe zero(compresor oprit) se stinge si becul.La alte marci becul e trecut prin termostat dar nu se intrerupe lumina in pozitia zero iar al 3 lea pin e dublu si acolo se leaga rezistenta de degivrare(la modelele care au asa ceva).Acum depinde de ce tip de termostat are colegul pgh.Poate o sa reusesc maine sa atasez o poza la termostatul despre care vorbesc eu ca sa vada si colegul sorinpavel ce treaba au cele doua. :salute:

Link spre comentariu

De obicei la Artctic si la Ardo la al 3 lea pin al termostatului se leaga un contact de la becul din interior iar cand pozitia este pe zero(compresor oprit) se stinge si becul.La alte marci becul e trecut prin termostat dar nu se intrerupe lumina in pozitia zero iar al 3 lea pin e dublu si acolo se leaga rezistenta de degivrare(la modelele care au asa ceva).Acum depinde de ce tip de termostat are colegul pgh.Poate o sa reusesc maine sa atasez o poza la termostatul despre care vorbesc eu ca sa vada si colegul sorinpavel ce treaba au cele doua. :salute:

Multumesc pt.sfaturi dar azi m rezolvat.Cel de-al 3-lea pin este un contact N.I.(atentie-liber, nu e legat nimic la el) care nu decupleaza la diferenta de temperatura(asa e facut de mama lui-Arctic).Rezolvare prin inlocuire cu unul nou(termostat)-20 RON. Mai scumpa benzina pt. procurare. :aplauze
Link spre comentariu

De obicei la Artctic si la Ardo la al 3 lea pin al termostatului se leaga un contact de la becul din interior iar cand pozitia este pe zero(compresor oprit) se stinge si becul.La alte marci becul e trecut prin termostat dar nu se intrerupe lumina in pozitia zero iar al 3 lea pin e dublu si acolo se leaga rezistenta de degivrare(la modelele care au asa ceva).Acum depinde de ce tip de termostat are colegul pgh.Poate o sa reusesc maine sa atasez o poza la termostatul despre care vorbesc eu ca sa vada si colegul sorinpavel ce treaba au cele doua. :salute:

Oare pe cine intereseaza daca se aprinde becul cand functioneaza motorul? Sa o luam logic: cu terrmostatul oprit nu se aprinde becul. Adica daca inchid termostatul nu o sa stiu niciodata daca frigiderul meu se alimenteaza.Si daca usa e inchisa cui ii pasa daca se aprinde becul cand merge motorul?.Contactul pentru bec este pe marginea frigiderului si il actioneaza usa cand se inchide
Link spre comentariu

Nu are rost sa ne contrazicem aiurea mai ales ca eu lucrez de ceva vreme in domeniu.Daca in discutie era vorba de modelul atasat in pozele 4 si 5,e cum am zis eu daca nu,atunci al 3 lea pin e pentru rezistenta de degibrare(acolo unde exista)pozele 1,2 si 3.Oricum in ambele cazuri un fir(cel maro) trece prin termostat. :rade:

Link spre comentariu

Poate s-a inteles gresit dar becul nu tine de termostat ca functionalitate ci doar ca si legaturi electrice.O sa incerc sa fac un scan si la schemele electrice(ambele cazuri) ca sa intelegeti perfect de ce un pin de la bec e legat la termostat cu toate ca se vede destul de clar in poza 3 cum firul maro vine de la intrerupator si intra intr-un pin de la termostat.

Link spre comentariu
  • 10 ani mai târziu...

La combine se folosesc termostate K59 care au 3 borne de legatura.Borna 3 se leaga totdeauna la BEC iar cele 2 borne ramase 4 si 6 este termostatul care intrerupe alimentarea compresorului.Problema cu becul apare cind se inverseaza firele pentru aceste contacte 4 si 6....atunci becul primeste alimentare numai cind functioneaza si compresorul iar cind este oprit (termostat deschis)  nu se mai aprinde becul!

Editat de Feretech
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări