Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

traf pentru stk4048

Recommended Posts

am bobinat secundaru la traf ca sa-mi iasa 50 volti intre

capetele la litza iar intre punte si fiecare capat de lita jumatate

deci 25 de volti. intrebarea mea e: ar trebui sa fie 50 de volti

intre punte si fiecare capat, deci in total 100v pe capete inainte de redresare pentru kitul stk4048?

nu se incalzeste deloc desi merge foarte bine, poate cam incet pentru 150W , ramane rece oricat as folosi ampu, si nu am nici radiator pe el, ma gandesc ca ori voltii nu-s de ajuns ori amperii..

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Vasile

intrebarea mea e: ar trebui sa fie 50 de volti

intre punte si fiecare capat, deci in total 100v pe capete inainte de redresare pentru kitul stk4048?

DA
  • 2 months later...

nu se incalzeste deloc desi merge foarte bine, poate cam incet pentru 150W , ramane rece oricat as folosi ampu, si nu am nici radiator pe el, ma gandesc ca ori voltii nu-s de ajuns ori amperii..

Tu te plangi ca nu ti se incalzeste STK-ul care e pus fara radiator?Parerea mea e ca daca iti scoate si 70 W si nu face probleme legate de temperatura, e tocmai bun pentru casa. Nici nu vreau sa imi amintesc cate STK-uri am ars eu. Ce-i drept de putere mai mica (50W RMS). Tind totusi sa cred ca sursa de unde iau eu STK-uri, nu are piese autentice. Tu de unde ai luat STK-ul?