Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

legare la net cu probleme

Recommended Posts

probleme cam ciudate pt. mine am un calculator legat la net intr-o anumita retea dupa cateva zile de functionare "infloresc" condensatorii electrolitici de pe placa de baza, linia de 5V daca scot calcul de la net sau daca il duc in alta retea e totul ok am schimbat absolut tot din acel calc am pastrat doar placa d baza- se intampla la fel am adus un alt calc si l-am pus la aceeasi conexiune -aceeasi problema yo nu mai inteleg nik am schimbat pana acum la condensatori de m-am saturat plssss help

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

cablul de retea vine de afara ??? face lagatura intre blocuri fara sa aiba impamantare ??? ai grija la descarcarile electrice (fulgere) .... eu am schimbat intr-o vara 3 switchuri din cauza asta...pur si simplu cand incepe ploaia - se aprindeau toate becurile la switch dupa care se stangeau si asa ramaneau :cry: :cry: si cand puneam mana pe mufa de la cablu care facea legatura intre blocuri ... curenta :shock: ...aceeasi problema s-ar putea sa o ai si tu...daca pui switch se va arde daca nu are impamantare.....incearca sa folosesti cablu FTP (UTP cu ecranare - pt impamantare) sau sa pui inca un cablu (sarma) pe langa cel de retea si sarma asta sa fie legata la pamant :wink:

• 4 weeks later...
Guest blackbrayn

uneori chiar si cu ftp si impamantare tot exista riscul ca cateva port-uri sa cedeze cum s-a intamplat la mine....partea buna.....dupa o ora de umblat din swich in swich....totul a fost rezolvat....am schimbat cablurile in porturile care nu au fost afectate...(mai erau cateva libere) :lol: