Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfat Visaton

Recommended Posts

Nu ma pot decide: vreau sa cumpar un set de difuzoare, de preferinta 6, ieftine, adica pana in 3-4 mil, merg si 4 dif-uri; alternez intre Boschmann (cred ca unii le confunda cu BM, dar nu sunt acelasi lucru), si Visaton. In cazul Visaton ma uit evident la dif-urile de joase sub 1.2 mil: W170, W200, W130, W100, WS17, WS20 si nu stiu ce sa aleg???! Orice as alege, vreau incinte VTP si amplif Quad, deci stiu ca ar trebui qts mic, de preferinta 8Ohmi, puterea mica. Daca iau Boschmann, e un kit cu 6 difuri, specificatii destul de bune, filtre incluse; daca merg pe Visaton, doar Visaton, as merge pe boxe pe 2 cai, tot VTP, sau 3 cai, dar in cazul asta vreau sa folosesc si alte difuri mai ieftine pe langa Visaton, mediile sau inaltele.Specificatiile pt Visatoanele astea mai ieftine nu suna prea grozav: adica qts rezonabil, fs rezonabil, putere ok, dar sub 90dBVoi cum spuneti???

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest dorupetrescu

Mos Fete,Care-i problema cu SPL-ul sub 90 dB? Ai la Visaton tweetere si cu 91 dB.Dar daca vrei sa le aliniezi cu bassul 88-89 dB iti sunt de ajuns. Daca te uiti pe Visaton o sa gasesti drivere de bass cu 86-88 dB. Daca pui doua de 4 ohm in serie ajungi teoretic la 89-91 dB. Dar teoria aici nu functioneaza. Din cauza absorbtiei din cutie (banuiesc totusi ca vrei s-o captusesti cu ceva, nu sa sune ca un butoi) si a pierderii pe filtre vei avea SPL-ul rezultat cu 1-4 dB mai mic. Asta te aduce exact pe la 88-89 dB cat au tweeterele normale de la Visaton. Boxele cu 91 dB au totdeauna mai multe difuzoare puse in serie/paralel. La fiecare dublare a numarului de difuzoare cresti cu 3 dB (pentru 4 de exemplu SPL-ul creste cu 6 dB). Si nu te mai uita si tu dupa specs-uri comerciale. Aia ori mint, ori nu baga material absorbant si filtre in boxa, ori toate la un loc. Cresterea de SPL este valabila la 1W/1m caci la 1 V/1m se calculeaza altfel.Daca vrei si o boxa buna si echilibrata ca pret iti recomand doua W170SC 4 ohm si un tweeter G 20SC 8 ohm plus un filtru HW 2/70 NG 8 ohm. Volumul recomandat de mine pentru cutie e de cca 50 Litri cu un port de la BossTrading de 78 mm diametru si lungimea de 116 mm. Vei obtine o boxa de 100x24x30 cm.

Guest codebutcher

Subscriu la ceea ce spune Doru Petrescu, cred ca a printre cele mai bune variante ca raport pret/calitate. La concluzia asta am ajuns dupa ce am parcurs specificatiile difuzoarelor Visaton si lista de preturi pina mi-au iesit ochii din cap. Din cite am mai inteles, tweeterele mai ieftine de la Visaton nu sint chiar recomandate, si G20SC e o optiune buna. Mosfet, daca vrei iti dau dimensiunile pentru o incinta cu W170S, parametri destul de apropiati de cei dati de DP, simulata cu sheeturile MathCAD ale lui MJK.W170S vreau sa-mi iau si eu, numai ca n-am bani de tweetere acum. Ma gindesc sa-mi comand numai wooferele, sa le masor si sa ajustez dimensiunile pentru incinta obtinute dupa specificatiile de pe site-ul Visaton, si sa merg cu niste tweetere mai... modeste pina imi permit ceva cit de cit. Regula: nu subestimati importanta tweeterelor, daca o sa va uitati cam care e raportul de pret la unele incinte comerciale, o sa observati ca in unele cazuri un singur tweeter e mai scump decit toate difurile de bas (si eventual medii la un loc). Si nu degeaba.

Guest codebutcher

Nu sint familiarizat cu incintele VTP, dar un difuzor bun ramine un difuzor bun, iar unul prost unul prost. Oricum, conteaza f mult performantele in domeniul timp la un difuzor, parametrii TS nu-l caracterizeaza complet.

Mai trebuie spus ca vreau sa ma incadrez intr-un buget; nu fac experimente scumpe si riscante; atata timp cat am vazut woofer-e visaton < 1 mil, mi se par foarte ok, vreau sa ma incadrez, iar 1.8 mil pe un tweeter, nu e ok, pt ca ajung la un cost total destul de mare, si risc prea mult

Guest dorupetrescu

Poti pune TW 6 NG 8 OHM care e un tweeter pe con excelent si costa numai 10 Euroi. N-o sa fii dezamagit. Unii chiar prefera tweetere pe con. Eu am crezut ca umblii cu prejudecati din astea cu "silk dome" tweeter.Dupa ceva timp il poti si schimba cu unul mai bun.

Guest dorupetrescu

Na ca aici m-ai incurcat!

Cum draq sa stiu cum suna intr-o incinta imaginara?

A propo's de Tehnium, azi a fost inmormantarea unui prieten bun si drag ce s-a prapadit dintr-un infarct la numai 53 de ani: Serban Naicu. Unul din "dinozaurii" presei romanesti de Electronica, fost secretar de redactie ani buni la Tehnium, apoi la Revista Radio si o gramada de alte publicatii si carti de electronica. Am crescut cu Tehnium din 1976.

Odihneasca-se in pace!

Guest DJ DNA

Pentru mine Serban Naicu a fost unul din oamenii de la care am invatat meserie si caruia ii datorez mult . Regret ca nu am apucat sa il cunosc personal . Odihneasca-se in pace! Pt. MosfetDaca vrei sa o faci pt. casa ramii la Visaton . Daca vrei sa o bubui alege PAudio sau Selenium .

Guest codebutcher

Incinte cu W170S ca dif de bass:

http://www.visaton-bausaetze.de/hifi/in ... bau_hh.htm

http://www.visaton.de/vb/showthread.php ... eadid=7303

http://www.visaton.de/vb/showthread.php ... post101405

Pt Doru Petrescu:

TW 6 NG e pentru peste 5KHz, "groapa" aia de pe la 3KHz si ceva nu cred ca "suna" prea bine. Nu stiu daca merge prea bine in combinatie cu difurile de bass pe care le vrea Mosfet.

Na ca aici m-ai incurcat!

Cum draq sa stiu cum suna intr-o incinta imaginara?

A propo's de Tehnium, azi a fost inmormantarea unui prieten bun si drag ce s-a prapadit dintr-un infarct la numai 53 de ani: Serban Naicu. Unul din "dinozaurii" presei romanesti de Electronica, fost secretar de redactie ani buni la Tehnium, apoi la Revista Radio si o gramada de alte publicatii si carti de electronica. Am crescut cu Tehnium din 1976.

Odihneasca-se in pace!

Un mare elecronist si OM !

Dumnezeu sa-l odihneasca !