Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator de la 220 fara traf

Recommended Posts

se da:

una bucata etaj final :

Posted Image

intrebare:

ce ziceti ceva de genul asta, cu etajul asta final, ar merge oare de la 220 fara sa fie vreo problema???

condensatorii trebuie sa fie de jumatea valorii de 310V care e 220 redresata.. deci ar merge de 175V ...si valoriile nu trebuie sa fie asa de mari...adica pt puterea scoasa...

mai se pune si ceva prefinali, si numarul de finali se mareste..

si finalii trebuie sa fie la tensiuni mari.. mj15024/25 au tensiunea de 400V..deci ajung..

filtru la intrare in statie..bobina in serie+ rezistenta si cond in paralel...

acolo in poza unde este A , aceea o sa fie masa.... si de aceea ma gandeam sa fac cumva o separare galvanica sau ceva intre masa aia si masa de pe la intrare..cumva..da nu prea stiu daca ar merge..si nici daa are rost...

ceva de genul asta oare ar merge de la 220 sau.. ar iesii fum din asa ceva?? ce ziceti??

• Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

deci .. ati auzit de vreo statie fara separare galvanica ..adica fara traf...

cu ce am zis eu mai sus..ar merge sa se faca un fel de alimantare de 110V, adica 2*110 cum ar fii la statiile normale..mai ales ca nu sunt condensatori de redresare, deci nu mai creste valoarea tensiunii..ramane 220, nu urca pana la 300V

(am mai pus fix acest topic si pe alte forumuri, si in 2 dintre ele mi-au inchis topicul pt ca moderatorul respectiv a crezut ca e prea xxx asa imi vine sa il Posted Image)

nici la mine nu se incarca , ...si nici de pe ftp..de fapt nici nu e acolo poza :), cred ca cineva te saboteaza, ....si pe buna dreptate...in general pe forumurile astea vin tot felul de amatori ca mine si cine stie ce curiozitate ii apuca sa faca o statie ca asta...gandeste-te ce s-ar intampla :) , si binenteles ca fiecare raspunde pentru el , dar asa cum mai scria undeva, moartea e o stare foarte permanenta :)