Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radiator pentru 16 CI TDA7293!


Postări Recomandate

Prea mic, talpa este subtire, are canale verticale, iar tie pentru racire activa ai nevoie de canale orizontale.

Pe scurt nu este potivit. Pentru 4 integrate ar rezista daca ii pui si ventilatoare.

Integratele astea disipa foarte multa caldura la putere maxima.

Mai multe radiatoare de genul acesta ai avea nevoie. Mimin 2 , ideal 4, cu cate un ventilator in fata.

 

cod:HS-070-150 Radiator pentru SSR 50A 1 faz? 80x70x150mm

http://www.tme.eu/ro/katalog/index.phtm ... e%3D2%2C20

Producator: ANLY ELECTRONICSSimbol original: HS-070-150

Link spre comentariu

Ar fi bine de scris si ce putere doresti sa folosesti din cele 16 ci.Cred ca vad bine scris..16!Daca vrei sa tragi maximul de putere din ele in ritm sustinut se complica treaba.Se vor ambala termic unul pe celalat numai din cauza ca radiatorul nu va putea sa faca fata sa disipe (radieze) rapid caldura din jurul integratelor oricate ventilatoare ai pune.Degeaba racesti radiatorul la suprafata cand el ramane incins langa integrate.Din cauza asta sau inventat "heat pipes".Ai nevoie de alt tip de radiator.."mai friguros" ca sa indepartezi rapid caldura emisa de cele 16 ci..

Link spre comentariu

Eu folosesc doar radiatorul nu si carcasa si restul, pai ma intereseaza daca pot folosi radiatorul nu conteaza cate ventilatoare pun, pun si 4 ventilatoare daca este necesar si 5 si 6 dar numa sa incapa in alta carcasa bineinteles nu in cea din poza, din ele vreau sa scot 1400W si sursa este in comutatie de 2KW.Oricum mam cam lamurit cam cum sta treaba, multumesc de sfaturi, eu nu vreau sa mai dau bani pe alte radiatoare, oricum eu mai am niste radiatoare dar sunt mai micute si mai groase in carne si are "tepi" sa zic asa de cam 3-4mm diametru, dar 2 radiatori care am fac cat este radiatorul asta de lung din poza, am in total 5 radiatori destea de la niste amplificatoare de telefonie fixa mai demult. o sa pun o poza cu un radiator ca sa va dati seama despre ce este vorba!Pozele de mai jos sunt tot cu un canal de 750W cu tda dar erau facuti asa sa ii folosesc fara carcasa si doar de proba, dar siau facut treaba pana am facut un scurt si a facut bum, si de atunci am zis sa fac totul intro carcasa fara sa existe riscul de scurturi si mai multe..........Ce ziceti despre radiatori?? merita sa pun un radiator la 8 Ci si sal racesc cu 2 Coolere fiecare? adik sa folosesc 2 radiatoare? in loc de cel din poza din primul post?P.S Inca ceva...... daca tu crezi ca un tda consuma mai mult decat da te inseli amarnic, mai fa masuratori si dupaia mai zi ceva. Tda daca da 70W consuma in jur de 20-30W in plus fata de cel dat adik in total 90-100W max si cel mult fara radiator adecvat si la temperatura de 90 grade.Daca il ti la max 40 grade mai mult de 15-20W in plus nuti consuma pentru ca nu are ce sa disipe, caldura disipata aduce la mai mult consum.

Link spre comentariu

La 8/radiator(cel din imagine) ar functiona binisor si fara sa turezi la maxim ventilatoarele.In fapt poti adauga un senzor pe radiator si sa stabilesti un prag critic la care cele doua ventilatoare sa functioneze la maxim de turatii.Dar eu zic ca ar fi mult mai convenabil ca integratele sa fie amplasate cat mai departate unul de celalat pe radiator,sa exploatezi la maxim spatiul de racirei.In exemplul dat de tine vad ca mai era loc sa departezi integratele unul de celalat.E mult mai sigur asa,eviti eventualele neplaceri pe viitor.

Link spre comentariu

daca nu cresti tens de alimentare(ceea ce in cazul de fata nu e posibil) nu ai de unde sa obtii 700w/4ohmi.TDA-urile se leaga in paralel pt a creste curentul la iesirea amplif ,adica il poti folosi pe o sarcina mai mica iar puterea va fi mai mare.poti sa pui cate vrei in paralel si in punte ca pe 4 ohmi vei avea mai mult de 150-160w.erau de ajuns 2 cu 2 in paralel si apoi in punte.

Link spre comentariu

daca nu cresti tens de alimentare(ceea ce in cazul de fata nu e posibil) nu ai de unde sa obtii 700w/4ohmi.TDA-urile se leaga in paralel pt a creste curentul la iesirea amplif ,adica il poti folosi pe o sarcina mai mica iar puterea va fi mai mare.poti sa pui cate vrei in paralel si in punte ca pe 4 ohmi vei avea mai mult de 150-160w.erau de ajuns 2 cu 2 in paralel si apoi in punte.

Eu zic sa te mai documentez prietene, sau citeste topicul de mai sus ca sa nu mai repet eu inca o data ca sunt altul care obtine aceleasi performante!
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări