Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

--===calculul transformatoarelor===--

Recommended Posts

sunt o TONA de topicuri despre cum se calculeaza un transformator, si toroidal si normal, si ce putere are transformatorul asta..etc....

uitati Aici ceva in pdf despre cum se calculeaza un transformator...nu numai toroidal..acolo gasiti si despre cele normale,si coloane si in manta..

sunt numai 2-3 formule simple....

daca cineva stie ca e ceva gresit si unde pls sa imi spuneti..

nelamurir..sau altele..bagati aici...Posted Image

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...

In vremuri demult apuse, imi zicea cineva cum ca in curent alternativ: P = U I cos(fi) Adica puterea in Watti este produsul intre tensiunea in Volti , curentul in Amperi si factorul de putere cosinus(fi) care fiind un cosinus este o valoare de tip coeficient real de modul subunitar si fara unitate de masura .... Deci sa inteleg ca la toate trafurile, factoru de putere e 1.41 ????? ori am inteles gresit, ori :1) Exista un cosinus = 1.41 ?2) Vorbeai de valorile RMS, adica efective, alea pe care le masoara pe multimetru, sau valori de varf ?!?!3)E gresit ?

• 7 years later...