Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ceva "culoare" cu tuburi

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 months later...

I-am facut eu cablaj in eagle :yawinkle: Dar nu stiu ce are vumetrul asta ca la mine si la volum mic si la volum mare lampa sta toata aprinsa :smt017 :smt017 Mentionez ca alimentat cu 210Vcc (atat scoate sursa) si 6Vcc stabilizat...pt filamenteDin datasheet am inteles ca poate primi pe g1 pana la -20V si eu daca ii dau maxim (cu tot cu amplificare prin 6J1P) -3V

I-am facut eu cablaj in eagle :yawinkle: Dar nu stiu ce are vumetrul asta ca la mine si la volum mic si la volum mare lampa sta toata aprinsa :smt017 :smt017 Mentionez ca alimentat cu 210Vcc (atat scoate sursa) si 6Vcc stabilizat...pt filamenteDin datasheet am inteles ca poate primi pe g1 pana la -20V si eu daca ii dau maxim (cu tot cu amplificare prin 6J1P) -3V

Din cate stiu e -20 sau 22 V deci tensiune negativa.

Dupa cum imi amintesc, negativarea grilei se face cu o rezistenta montata in catod, si una mare (megaohmi) intre grila si masa. Astfel catodul este mai pozitiv decat masa (exact cu produsul dintre curentul anodic si rezistenta) iar grila va avea potentialul masei, adica 0, ca nu ai curent de grila. In paralel cu rez. din catod se monta un cond. de vreo 10 micro, astfel incat audiofrecv. sa nu treaca prin rezistenta, ca altfel iti cam plimba punctul de functionare al lampii pe unde vrea el. Nota: asta imi amintesc din fizica de a XI-a (de acum 20 de ani :supz: ). Nu sunt electronist de meserie. Daca gresesc, va rog sa ma corectati. Bafta!P.S. Asta era valabil pentru triode ca amplificator, dar mi se pare logic ca negativarea sa se faca la fel si la ochi magic.

La 6J1P, se pune in catod un rezistor de 2k2 si in paralel cu el, un condensator de 10uF / 63V. Asta este pentru stabilizarea PSF-ului (punct static de functionare), cu alte cuvinte reduce brum-ul. Eu nu am desenat schema asa deoarece a functionat optim, experimental fara rezistor si condensator in catodul lui 6J1P, pentru EM84 nu-mi amintesc sa fi vazut stabilizare din aceasta.

adrian_pintea, EM80 nu este echivalent pin la pin cu EM84. EM84 e echivalent pin la pin cu EM800 si atat.

yo9hrb, informatiile furnizate sunt corecte din cate imi amintesc si eu.

Stima,

ALEKS

ma refeream la negativarea lui 6J1Pdar banuiesc (virgula) ca se procedeaza cum s-a specificat mai sus

Exact. De fapt de am spus este din lectia "trioda ca amplificator". Daca ai datasheet-ul lui 6j1p, se pot calcula f. usor toate valorile de piese.