Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

temporizator lumini plafoniera


Vizitator mytoi

Postări Recomandate

va salut,

vreau si eu o schema simpla pt. temporizarea luminii de plafoniera atunci cand inchid usa ,dar cu intarziere de cateva sec.;mentionez ca plafoniera mea are doar 2 fire nu are buton pe ea ca cele cu 3 pozitii.are un buton in bord de care trag si raman aprinse,sau cand deschid usa se aprind si raman aprinse cat timp tin usa deschisa...in fine...are cineva asa ceva? va multumesc [email protected]

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

am facut schema asta

Posted Image

in loc de becuri am niste montaje cu 4 leduri

Si vreau ca atunci cand descui masina(cu telecomanda) sa se aprinda. Cine stie ce trebuie modificat/adaugat pentru aceasta?

la inchidere am 3 fire maro(masa) alb si galben, pentru a incuia descuia se pune unul din firele alb sau galben la masa

Link spre comentariu

am rezolvat si cu alarma, acum cand incui sau descui masina din telecomanda se aprinde si plafonierasi daca nu deschid nici o usa se sting in 10 sec :dans:

 

rezolvarea: am pus un releu care se alimenteaza din cele 2 fire ale actuatorului, si cand inchid sau deschid releul este alimentat si imi da minus la firul de la usa, nu prea pot sa explic stati sa fac o "schema",,,, sper ca intelegeti

Posted Image

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator Ky_Cristian

Am realizat temporizatorul de aici http://www.niqro.3x.ro/dome/dome.htm , cel din prima schema. Problema este urmatoarea: are doar doua fire; la unul se conecteaza minus de la intrerupatorul de la usa iar celalalt este minusul de la bec. Ei bine, cand le conectez, becul sta aprins cateva secunde iar apoi se stinge. Iar daca deconectez minusul de la intrerupatorul de la usa, becul se stinge brusc. Eu unul as vrea ca dupa ce inchid usa, adica deconectez minusul, sa mai stea aprinsa cateva secunde si abia apoi sa se stinga. Insa nu stiu daca asa a fost proiectata schema sau daca am gresit eu ceva. Ma lamureste si pe mine cineva? Multumesc anticipat.

 

Cristian.

Link spre comentariu
Vizitator comfel

care schema ai realizato ????cea cu temporizator ???tu spui ,,se conecteaza minus de la intrerupatorul de la usa iar celalalt este minusul de la bec.'''probabil ai gresit ia leaga la +de la bec si vezi ce se intampla ............ :da

Link spre comentariu
Vizitator Ky_Cristian

Da, aceea cu temporizator. Vroiam sa zic ca montajul se leaga la minus la caroserie prin intermediul intrerupatorului de la usa si la minusul becului din plafoniera. Nu am cum sa il leg la plusul becului. As avea doua minusuri pe bec.

Link spre comentariu
Vizitator Ky_Cristian

Da, acela.Tu ma sfatuiesti sa il pun in paralel cu becul? Am incercat, nu merge. Iar legat in serie cu becul, inainte de minusul acestuia, se comporta asa cum am zis mai sus: merge 5-10 secunde apoi se stinge.[attachment=0]dome_01.jpg[/attachment]Te rog sa ai rabdare cu mine, sunt incepator.

Link spre comentariu
Vizitator Ky_Cristian

Schema lui Dyogenes am realizat-o si eu si a mers, din a doua, ca prima oara am avut un tranzistor ars. Acum merge perfect. Insa, cum sunt incepator, as vrea sa fac sa mearga si cealalta schema, ca sa inteleg cum functioneaza. Din montajele astea realizate vreau sa raman cu mai mult decat niste piese lipite pe o placa, vreau sa raman cu niste cunostinte. "Da-i unui om un peste si va manca o zi. Invata-l sa pescuiasca si va manca toata viata!"Si legat de conectarea la inchidere/ alarma: ma gandeam sa pun o dioda pe firul care devine minus atunci cand descui (verde sau albastru, trebuie sa masor) si pe urma sa il leg la minusul plafonierei. Astfel plafoniera se va aprinde o secunda, cat este alimentat actuatorul, dar apoi datorita temporizatorului va mai sta aprinsa inca 10-15 sec. Se poate proceda la fel si cu firul care devine minus cand se incuie masina, dar nu prea vad utilitatea luminii aprinse dupa ce incui masina.

Link spre comentariu
Vizitator Ky_Cristian

Nu stiu de ce nu pot edita mesajul anterior asa ca imi cer scuze pentru postul dublu. Am reusit sa fac sa mearga si cealalalt montaj. Era intr-adevar o problema de conectare. Trebuia pus minusul de la intrerupator la bec, in timp ce montajul se conecta la masa (caroserie) si la - bec. Bine ca am rezolvat enigma. Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări