Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Control turatie motor de la masina de spalat automata.


Cilibiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Am revenit cu 3 filmulete si 3 poze. Le gasiti mai jos, filmuletele se pot deschide cu VLC sau NERO, sunt 3gp.

Variatorul care lam folosit este de la bormasina dar iam inlocuit triacul cu unu de 12A, am obtinut rezultate ff bune fata de variatorul de becuri.

Astept pareri!! :da :da

 

Descarcati toate erhivele si dupaiao extreageti pe prima ( filmulete) la poze este o singura arhiva

 

EDITAT DE ADMIN

CITESTE REGULAMENTUL IN LEGATURA CU ATASAMENTELE !!!

Link spre comentariu

- NU atasati fisiere MARI si in general sa NU atasati fisiere decat in cazul in care aceasta actiune are un fundament solid si este pe deplin justificata

Daca este vorba de asta, imi cer scuze!Atashez mai jos 3 poze cu montajul (macar sa vada si oameni ca din acest subiect am invatat si mau ajutat multe persoane si intrun final a iesit ceva nu a fost de pomina) :da
Link spre comentariu

Acele legaturi vine "dedesupt" sa zic asa, am uitat sa postez fata, data trecuta pusesem si 3 filmulete cu motorul in functiune si cum taia cum reglam turatia si se vedea si fata. Triacul lam izolat de radiator, deci nar trebui sami fac probleme. Eu cred ca nu avea rost sa fac un alt PCB pentru 2 rez un diac un triac si un condesator, asa ca leam pus asa.

Link spre comentariu

Da e drept ce zici dar aceste contacte vine inautrul cutiei si nu am treaba inauntru, si de aceea nu am pus ceva protectie. Dar oricum mersi de sfaturi si raman recunoscator pentru ajutorul acordat in alte posturi!!Multa bafta tuturor si multor moderatori care miau atras atentia la greselile ce am facut, si in special adminului (omul din greseli invata, dar o greseala facuta de doua ori inseamna prostie nu greseala) :bataie Multa bafta tuturor!! :da

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Revin cu noi detali despre acest subiect>>>>> am pus pana la urma un reductor de flex care raportul este de 2,75:1 , lam montat si folosesc si variatorul dar numa atunci cand imi trebuie, vreau sa va spun ca este mai puternic decat un flex de 1KW, vorbesc serios, lam fortat cat am putut de tare si taia ca prin unt fara sa se opreasca panza, viteaza imi scadea pana la o anumita turatie cand il fortam dar ramanea stabil, sa zic asa la turatie max la panza aveam in jur de 5500RPM iar cand ma apucam sa tai asa "fortos" nu bland nu cred ca scadea sub 4000RPM, vreau sa zic ca atat de tare lam fortat ca mia aruncat obiectul din mana cand am inpins foarte tare, este mai bun decat un flex, pot folosi pana de taiat lem, taie palul laminat pe ambele parti de parca ar fi circularul lu unchimiu, trece ca prin unt, asta da FORTZA nu gluma, am folosit sa tai cate ceva cu variatorul si isi face treaba, lam setat la jumate si vreau sa zic ca polizam de ziceai ca am un polizor de banc din magazi, si multe altele>>>>>!!!!!!Va multumesc la toata lumea care mau ajutat cu sfaturi si vreau sa zic ca miau prins foarte bine, am o "scula" de nota 10 si sunt foarte multumit de el si de puterea lui, nici numi trebuie mai mult de atat!Multa bafta tuturor! :da :da :101 :dans:

Link spre comentariu
  • 7 ani mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări