Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oxidarea contactelor in selectoarele de canale


Postări Recomandate

Shtie cineva cum se poate impiedica oxidarea contactelor din rotactoarele de la TV pe lampi, sau din selectoarele de la TV a/n cu C.I.? Aseara m-am apucat sa desfac la un Cromatic care facea figuri (disparea imaginea shi trebuia sa batzai de comutatoarele mici-mici roshii din selector) shi portziunile de circuit care fac parte din comutatoarele de benzi erau negre- le-am curatzat cu un betzishor de scobit in urechi (nou! :lol: ) inmuiat in alcool. Exista oare f'o vaselina protectoare, ceva? Am impresia ca shi la rotactoare, shi la selectoare, zonele respective sunt argintate, iar negreala este oxid de argint.....By the way- e prima data cand desfac un Cromatic. Totul inauntru e redegist, foarte ingrijit lucrat, iar selectorul de canale este cu nishte angrenaje care actzioneaza nishte semireglabile, nu ca alea romaneshti, cu shneck-ul ala idiot care are bunul obicei sa se blocheze cursorul shi sa nu mai potzi face acordul pe butonul respectiv :(

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Pai stai ca de curatzat s-au curatzat f. bine cu spirt- ideea era daca se poate da cu ceva pe ele care sa impiedice oxidarea pe viitor.... n-ash vrea sa mai desfac iar peste 10-15 ani :) :roll: Am un selector in care se cunoashte ca s-a mai umblat shi contactele erau gresate... o fi bine... o fi rau... :? Shi rotactorul de la Grigorescu' de-l am la moshie ma supara din nou, shi abia ce l-am curatzat acum 2-3 ani.... De fiecare data cand ma duc acolo tre' sa rotesc de cateva ori de el ca sa nu se mai piarda imaginea.... ca acolo mai vine curentu' cu cocoloashe, shi astea pe integrate mor ca mushtele :d

Link spre comentariu

Gataaa! Aseara am inchis pacientul! E k nou! Nu se mai pierde imaginea, se vede super, ce mai, m-am uitat toata seara numai la el.... Ce ma uimeshte e faptul ca prinde f. f. multe posturi, adica vreau sa zic ca am impresia ca prinde shi hiperband-ul, uite o sa ma uit pe grila firmei sa vad exact, cert e ca prinde mult mai multe decat un Telecolor :roll: Totushi, ramane intrebarea: Exista f'o vaselina speciala sau alt smac cu care sa dai dupa curatzare pe kontacte shi sa nu se mai oxideze? :shock:

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări