Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

VIOTUBEAMP


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Tensiunile de brum de la capetele potentiometrului (injectia de zgomot via filament-catod) se anuleaza reciproc fiind în antifaza.

Eficacitatea unei asemenea masuri depunde mult de felul în care este realizat filamentul tubului. La un EF86, de exemplu, filamentul este bobinat bifiliar (la altele este chiar realizat bifiliar si pliat în M) tocmai pentru a reduce la maxim injectia de brum prin filament). La PF86 filamentul este realizat ceva mai simplu si trebuie neaparat compensat brumul.

Editat de franzm
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 16 ore, viobio a spus:

Gata și ăsta https://postimg.cc/gallery/pL6WyDx

Momentan nu am făcut măsurători pentru că nu mai aveam chef, doar am verificat funcționarea, săptămâna viitoare fac măsurători și alte reglaje, acum este în stare brută. 

9,17V rms, 1000hz, 4 ohmi 

THD 0,88%,  pentru 9,17V, 4ohmi, 1000hz. 

Îmi place foarte mult reglajul balansului curenților prin tuburile finale, în acest caz când negativare este automată, o rezistența comună pentru ambele tuburi finale. 

https://postimg.cc/mh7dwhMR

https://postimg.cc/dDCfx4bb

https://postimg.cc/vggKMzc6

Link spre comentariu
Acum 5 ore, viobio a spus:

Îmi place foarte mult reglajul balansului curenților prin tuburile finale, în acest caz când negativare este automată, o rezistența comună pentru ambele tuburi finale. 

 

 

Seamăna  balansul ia cu circuitul ăsta de negativare automată.

Circuit-negativare-0.gif

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Felicitari @viobio foarte frumoase performantele acestui amplificator, apropiate de cele care le-am obtinut si eu cu un transformator de 6,5K si un PSF usor diferit, deci se pot obtine THD<1% cu aceste tuburi indiferent de alte pareri "binevoitoare" 

Trebuie retinuta aceasta metoda de echilibrare a biasului fiindca este simpla si eleganta, inca o data felicitari :n1

Link spre comentariu
Vizitator viobio
1 oră în urmă, valderama a spus:

 

Seamăna  balansul ia cu circuitul ăsta de negativare automată.

Circuit-negativare-0.gif

 

 

Seamănă dar este diferit, cursorul semireglabilul din schema mea fură o tensiune din altă parte. 

 

 

Sunt curios câți au aruncat un ochi pe aici 

 

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 33 minute, popa marius a spus:

Felicitari @viobio foarte frumoase performantele acestui amplificator, apropiate de cele care le-am obtinut si eu cu un transformator de 6,5K si un PSF usor diferit, deci se pot obtine THD<1% cu aceste tuburi indiferent de alte pareri "binevoitoare" 

Trebuie retinuta aceasta metoda de echilibrare a biasului fiindca este simpla si eleganta, inca o data felicitari :n1

Transformatoarele de ieșire au 6k6 40w. 

Mă ajută Allah și Profetul Mahomed să îmi iasă :rade:

Etajele cu 6H6P-I sunt furate de la amplificatorul Priboi :secret, am înlocuit primul etaj amplificator de semnal cu câte o triodă din 6N17B. 

Cum am spus..... fur de la toți :rade:.... furt..... furt..... dar trebuie să și știi cum să le legi unele de altele. 

 

Dacă nu ași fi putut regla cureți egali prin tuburile finale nu akljungeam la cei 0,88% THD, azi mă jucam cu reglajul ălă.... cu diferențe de 10...20% între curenții care parcurg tuburile finale..... se duc în bălării distorsiunile armonice. 

Cu mult timp în urmă am ajuns la concluzia că dacă ai câteva puncte de reglaj..... ajungi la ezultate bune, mai bune ca a celor "de magazin"  care nici măcar reglaj al NFB nu au, am modat destule amplificatoare care aveau un canal hăis și unul cea, aduse imediat la același nivel prin montarea unor semireglabili în locul rezistentei cu valoare fixă din buclă de reacție globală. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
Acum 21 minute, viobio a spus:

Transformatoarele de ieșire au 6k6 40w. 

Mă ajută Allah și Profetul Mahomed să îmi iasă :rade:

Etajele cu 6H6P-I sunt furate de la amplificatorul Priboi :secret, am înlocuit primul etaj amplificator de semnal cu câte o triodă din 6N17B. 

Cum am spus..... fur de la toți :rade:.... furt..... furt..... dar trebuie să și știi cum să le legi unele de altele. 

 

Dacă nu ași fi putut regla cureți egali prin tuburile finale nu akljungeam la cei 0,88% THD, azi mă jucam cu reglajul ălă.... cu diferențe de 10...20% între curenții care parcurg tuburile finale..... se duc în bălării distorsiunile armonice. 

Cu mult timp în urmă am ajuns la concluzia că dacă ai câteva puncte de reglaj..... ajungi la ezultate bune, mai bune ca a celor "de magazin"  care nici măcar reglaj al NFB nu au, am modat destule amplificatoare care aveau un canal hăis și unul cea, aduse imediat la același nivel prin montarea unor semireglabili în locul rezistentei cu valoare fixă din buclă de reacție globală. 

Sigur ca da, asa trebuie procedat, simetria  in cazul PP este obligatorie, chiar si din etajele de intrare se mai pot face cateodata unele reglaje, defazorul folosit la acest amplificator poate "vedea" rezistentele din grile diferit si sa dezechilibreze usor cele doua tensiuni de atac, dar daca sunt egale nu exista nicio problema

Link spre comentariu
Acum 1 oră, valderama a spus:

 

Seamăna  balansul ia cu circuitul ăsta de negativare automată.

Circuit-negativare-0.gif

 

 

Iertati-ma, dar nu vad rolul celor doua rezistente conectate intre capetele potentiometrului de 100ohmi si masa...

Comparativ cu valoarea rezistentelor de grila, orice valoare ar avea cele doua rezistente, efectul lor este nesemnificativ, parerea mea. 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 2 ore, darius_bv a spus:

Foarte frumos, felicitari!

De curiozitate, ce te-a determinat sa optezi pentru o lampa miniatura? Parca nu-mi amintesc sa mai fi vazut vre-un proiect de-al tau cu asemenea lampi.

Numai bine! 

De ce am folosit 6N17B..... 

Aveam carcasa doar cu două gauri pentru socluri novale, dacă foloseam doar partea cu 6N6P-I pentru atacul finalelor..... aș fi asigurat un atac anemic pentru ele, trebuia să mai pun un etaj amplificator de semnal. 

Mi-a fost lene sa mai dau o gaură în carcasă pentru încă un soclu, asa  că mi-a venit ideea să pun în interior o dublă trioda 6N17B. 

Încă de la început am fost croit să folosesc doar tuburi rusești, am o mulțime de tuburi 6N17B și 6N6P-I. 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări