Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Neon 12V music beat

Guest Vladutz_by

Recommended Posts

• Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

adi_0106 stii ceva de schema asta?

:( nu stiu nik desprea ea decat ce scrie pe acolo :wink: dar sunt curios cum functioneaza....ar fi super sa iti clipoceasca neoanele sub masina dupa bass-u care iti zguduie portbagajul :twisted: Daca a incercat cineva schema....sa ne dea si noua mai multe detalii :)am si cateva intrebari....1. in loc de trafu ala de 220/7.5 V nu pot folosi oare unu de 220/6 V ?2. nu se poate aprinde si un neon mai mare ?? decat unu de 8 W :( ??3. IC1 (TDA 2822) e circuit de amplificare de 0.8 W si el are rolu de a a amplifica semnalul venit de la sursa si pt a comanda 555-u .... atunci ce rol are potentiometrul ala acolo ?? ce reglez din el ??? am inteles ca reglez volumul de intrare in amplificator => curent mai mare pe iesire...dar ce treaba are cu 555-u ca pinul 5 e de comanda (CTRL) ??? :? nu inteleg daca vine semnal mai puternic .... ce se intampla ???

eu ma gandeam sa fac chestia asta asa pentru camera :d

:roll: da ce rost are ??? mai bine faci un stroboscop ca e mai "interesant"sincer sunt curios cat rezista un neon sa clipoceasca dupa muzica .... cam in cat timp se arde ??? daca ascult manele il zapacesc sigur :twisted:

Stroboscop ? :roll: :?: Nu stiu ce e. poate imi explici pls.

blitz....lumina de aia puternica care clipoceste de cateva ori pe secunda.... si ofera impresia de miscare in "slow motion" :twisted: e super, si daca il mai faci sa mearga comandat de muzica iese meserie :wink: dar partea naspa la astea e ca nu merg mai mult de 20 - 25 de minute ca se incalzeste lampa :cry: , dar daca stam putin si ne gandim :idea: dupa 20 de minute de blitzuiala :shock: nu iti mai trebuie nik :!:
Guest Vladutz_by

nu trebuie mai mult ajunge si 15 :) da e tare da prima intrebare: cam la ce pret ajunge asa ceva :) sa stiu daca se merita

nu trebuie mai mult ajunge si 15 :) da e tare da prima intrebare: cam la ce pret ajunge asa ceva :) sa stiu daca se merita

un stoboscop cu lampa de 150 W, cumparat din magazin cu frecventa blitzurilor reglabila de la 1 la 7 aprinderi pe secunda e 700.000 (asta in iasi)....dar daca vrei ceva mai mare...creste si pretul :wink: .....am vazut cu lampa de 1500 W :shock: la 1.5 milioanedar se pot face si "at home" fara cheltuieli prea mari (cea mai scumpa este lampa - in jur de 200.000)

principiul este unul foarte simplu....un circuit basculant format din 2 tranzistori care comanda un tiristor, care la randul lui alimenteaza bobina de ?oc a lampii (bobina aia care creeaza tensiune inalta) care amorseaza lampa.....lampa care in prealabil este alimentata la 220 V (cam asa ceva).... caut acum un link...gasisem ceva frumos saptamana asta, da nu mai gasesc linku` :( inca il mai caut :wink:

schema cu 555 si TDA 2822 teoretic mergepractic yo am incercat si nu mi-a mers- se aprinde neonul insa nu clipeste dupa muzica (ce-i drept n-am avut TDA 2822 la dispozitie si am folosit un amp cu 2n3055 - asta o fi cauza ?!)cat despre neonul care il poate aprinde... in functie de ce traf pui si ce tz care il comanda - cu acest montaj yo am aprins un 36wbafta