Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Voltmetru cu PIC16F873


Postări Recomandate

Am facut un voltmetru cu PIC16F873. Singura problema e: vreau ca Vref divizat la 1023 sa dea 1mV a.i. indicatia 1 de pe afisor sa corespunda cu 1mV.(in momentul de fata Vref=Vdd=5V si 1 corespunde cu 5mV). Am incercat cu Vref pe RA3 dar daca scad Vref sub 2,5V nu mai functioneaza convertorul(cum scrie si in datasheet: Vrefmin=AVdd-2,5V). Partea proasta e ca daca scad Vdd sub 4V nu mai functioneaza PIC-ul. Oare cu un PIC 16LF87x ar functiona?(ala are Vddmin=2V si ma gandesc ca daca i-as da Vref=1023mV ar rezulta un Vdd=3,023V ) Solutii :idea:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salut,Nu prea vad cum sa scazi la 1mV. In fond tu te lovesti de limita rezolutiei ADCului. Nici macar o scalare soft nu-ti rezolva problema. Daca ai folosi tens de referinta minima, rezolutia ar fi de aprox 2.5mV. Sub asta n-ai cum sa scazi decat daca mai adaugi 2 biti la convertor, adica folosesti unul de 12 biti. Eu asa cred. Probabil ca trebuie sa te multumesti cu o rezolutie de 5-10mV, asta asa ca sa fie rotund sau sa folosesti picul celalalt, daca accepta Vref mai joasa.Cirip

Link spre comentariu

Salut,Nu prea vad cum sa scazi la 1mV. In fond tu te lovesti de limita rezolutiei ADCului. Nici macar o scalare soft nu-ti rezolva problema. Daca ai folosi tens de referinta minima, rezolutia ar fi de aprox 2.5mV. Sub asta n-ai cum sa scazi decat daca mai adaugi 2 biti la convertor, adica folosesti unul de 12 biti. Eu asa cred. Probabil ca trebuie sa te multumesti cu o rezolutie de 5-10mV, asta asa ca sa fie rotund sau sa folosesti picul celalalt, daca accepta Vref mai joasa.Cirip

Ai dreptate ! Am patit si eu asa ,dar cu un DAC de 8 biti (DAC08) de nu-mi iesea nicicum precizia dorita doar daca foloseam una cu rezolutie mai mare.
Link spre comentariu

Am facut un voltmetru cu PIC16F873. Singura problema e: vreau ca Vref divizat la 1023 sa dea 1mV a.i. indicatia 1 de pe afisor sa corespunda cu 1mV.(in momentul de fata Vref=Vdd=5V si 1 corespunde cu 5mV). Am incercat cu Vref pe RA3 dar daca scad Vref sub 2,5V nu mai functioneaza convertorul(cum scrie si in datasheet: Vrefmin=AVdd-2,5V). Partea proasta e ca daca scad Vdd sub 4V nu mai functioneaza PIC-ul. Oare cu un PIC 16LF87x ar functiona?(ala are Vddmin=2V si ma gandesc ca daca i-as da Vref=1023mV ar rezulta un Vdd=3,023V ) Solutii :idea:

Ma gandeam sa folosesti un AO de precizie cu A =100 pe gama de mV inainte de ADC poate reusesti . :)
Link spre comentariu

Da trebuie sa fac doar un amplif cu AO cu 4,882 ca sa am corespondenta 1mV la intrare cu 1 de pe afisaj.(convertorul A/D are rezolutie de Vdd/1024=5V/1024=4,882).

Deci practic e doar o singura posibilitate. Sa pui un ADC de 12 sau 16 Biti extern. (i2C) :) sau sa folosesti un convertor U/F ceva de gen LM231 sau faci un integrator cu un capacitor, dar pana se gaseste ICL 7106 - 7107 ultima varianta nu are sens :) cred eu.
Link spre comentariu

N-am inteles ce e cu conversia U/F. Eu nu vreau sa folosesc acest circuit decat ca o interfata cu care sa ma pot juca cu valorile achizitionate eventual sa le transmit si apoi sa le prelucrez pe PC (n-am de gand sa-l folosesc pe post de ICL7107). E drept ca un PIC cu un convertor A/D pe 12 sau 16 biti ar fi rezolvat mai simplu dar in faza asta voi folosi AO-ul pe intrare. Multumesc !

Link spre comentariu

offtopic:cum adik in mod multiplexat?eu vreau sa fac un termometru cu un senzor de caldura de la microchip tc1407a si cu un pic12f683... si din pacate am doat 4 pini de I/O pt afishaj... si sunt in cautarea unei solutzii de a afisa temperatura pe astea 4 porturi

Link spre comentariu

"Muliplexat" poate e impropiu spus dar afisarea se face pe cele 8 iesiri ale portului B pentru o cifra si afisez secvential 4 cifre pe 4 afisoare care au segmentele legate in paralel si legati la RB0--RB7, si catozii sunt comandati pe rand prin 4 tranzistori de pe iesirile PORTC0...PORTC3

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări