Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Extindere retea wireles...


Postări Recomandate

salutare.... eu am un amic care sta la creo 400 m de mine eu nu ii vad blocul din cauza unor copaci... deci ati intles ideea (distanta mare, chesti in drumul undei)eu acum am o parablica cu un biuad in cap si el are un fel de parablica....dar se pare ca nu merg bine.... cred ca problema este cu calibrarea directilor.... mai ales la parabolica nu am referinta pt directie....acum eu va cer ajutor celor cu experienta sa imi de-a si mie cineva o chema completa de antena de 2.4ghz pt un traseu dificil.... ma gandeam la un yagi....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

sa zicem ca nu am voie.. dar nu ma intereseaza... e o asa de mare problema ca antenele sunt ascunse de copaci....mai bine zis unu mare si pufos..... pai in conditile astea mi-ar trebuii o antena de peste 16 db gain... si nu prea am scheme destul de complete..

Link spre comentariu

cauta pe net "tin can antenna"o sa gasesti o sumedenie d eindicatzii despre antenele parabolice cu cutiile de lapte pe post de feedchestia cu copacul e nasoala rau...potzi sa ai semnal 0 din cauza lui mai ales ca tu transmitzi cu puteri d eordinul miliwatzilor

Link spre comentariu

Vise taica, vise ! Daca nu se vad antenele,de oricare ar fi ele, degeaba !Asta-i treba la frecventele astea ! O solutie ar fi sa tai copacul ! Dar ce te faci cu ecologistii care de fapt au dreptate !Trebuie sa cauti o solutie de mutat antena(ele) in asa fel incit sa se "vada" ! Alta solutie nu ai, crede-ma. Am trecut prin cazne din astea acum citiva ani.Don Mario

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

incearca sa ridici antenele mai sus prin folosirea unor acces point-uri adika te duci cu cablu utp pana la el (care se afla intr-o cutie pe bloc sau in pod)shi apoi cu un cablu cat mai scurt la antenamerge cu succes shi cablu de 75 ohmi de asta de tv dar preferabil e sa pui un RG213U de 50 ohmi cu mufele adecvatese poate face antena shi din cutie de ness sau cafea de diammetru aprox 10cm shi inaltzime 13-15 cm (ness la 200grame)

Link spre comentariu

vezi ca la cablu coaxial daca este lung se pierde extem de repede din putere pe el la fr asa mari ! daca vrei sa iti mearga exista niste scheme pe internet de facut antene speciale pentru asa ceva !exista antene unidirectionale care se pot face destul de usor ! dar ai mare grija la cit de lung pui cablu ala ! eu recomand ceva sub 10 metri ! eu am avut ceva asemanator facut la distanta de aproximativ 100 de metri si antenele nu se vedeau ! una din antene era in casa dupa niste pereti si surprinzator mergea cam cu 400 k ! si directionale fata in fata merg pina pe la 800 de metri !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări