Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

condensatori nepolarizati

Recommended Posts

• Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da dar io nu stiu ce cum sa "TRADUC" acele cifre

Pe "condensatorul verde" ar trebui sa-ti scrie 474 urmat de o litera care indica toleranta , asa cum bine a precizat Zal. Daca nu te descurci sa citesti ce scrie pe condensator, i-ati un multimetru care sa masoare si capacitati (e cu putin peste 20ron !) si masoara toti condensatorii care ii, ai pina gasesti unul de 470nF.

poi da,mie imi trebe la tensiune mica maxim 25V

Nu conteaz?, pune unii cu tensiunea de lucru mai mare, 250, 400, 500V, chiar ?i din cei alba?tri de 1-2kV, to?i sînt buni, gabaritul e mic. Dac? ai nevoie de valori mari, peste 10nF, pune cond cu poliester, polipropilen?, etc.

Cred ca o idee buna ar fi sa se faca un topic separat in care sa se puna codul culorilor (rezistente/condesatori), cum se noteaza/citeste valorile condesatorilor etc, chestii dintrastea unde un incepator sa le gaseasca intodeauna si fara sa caute de nebun pe forum sau aiurea ce inseamna 10n de pe un amarit de condensator care il are...