Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator

Guest

Recommended Posts

• Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

revin. ar avea ceva daca as cupla la sursa de PC(este cuplata la impamantare) un amplificator?? ar baga brum sau altele sau ar putea sa afecteze calculatorul?? Asta v-am intrebat nu altceva!!

Si la mine sa intampla la fel daq bag mufa in placa audio BZZZZZZZZZZZZZZ dac o bag in CD ROM(in mufa pt casti) nu se aude foarte clar

Asta vroiam sa zic si eu mai sus .... daca alimentezi amplifu din sursa PC-ului si ca sursa de semnal folosesti placa de sunet (al aceluiasi PC) o sa ai o bazaiala in boxe.....si nu prea a reusit nimeni sa ii dea de cap :(Daca vrei sa folosesti amplifu in aceeasi carcasa cu PC-ul ai posibilitatile date de mine mai sus:1. sa folosesti alta sursa de semnal2. sa folosesti alta sursa de alimentare

multumesc mult. sti de unde as putea cumpara o sursa de 12 V care sa scoata la iesire in jur de 7 A??

Vrei sursa ?? De PC ?? sau un alimentator format dintr-un traf + redresare + filtraj ????

Si oricare ai vrea-o - in Bucuresti nu cred ca e greu de gasit asa ceva daca stii unde sa cauti :wink:

• 2 weeks later...

raresvintea din cate am inteles eu tu vrei sa bagi amplifu' in carcasa pc-ului. Am incercat si eu chestia asta si am reusit-o cu succes (fara brum si alti paraziti) 1. incearca sa legi doar firele calde la intrarea in amp. nu si masa .2. cauta k radiatorul sa nu faca contact cu masa pc-ului.3. daca ta hotarasti sa-i faci alimentare normala (traf. + punte +........), cauta sa nu o bagi in pc. DE CE? pt traful oricat de bine este ecranat tot creaza un camp magnetic ceea ce pt componentele pc-ului nu este un lucru bun.

• 3 weeks later...
Guest blackbrayn

eu am incercat sa alimentez din comp si merge....luand semnal din placa audio ....cu tda1553 adica 2*22wmerge chiar bine