Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme masinuta cu telecomanda


Vizitator CataT

Postări Recomandate

Este vorba de masinuta baietelului meu care nu vrea sa mai mearga inainte, functioneaza foarte bine mersul inapoi cat si stanga/dreapta.Am demontat eu masinuta cat si telecomanda, am verificat pe acolo fire, circuite, rotite etc., dar nefiind electronist nu am rezolvat, iar pe partea mecanica nu sunt probleme.Din spusele baietelului defectiunea nu a aparut brusc, cu cateva ore inainte observase ca in pozitia inainte nu mai mergea foarte repede la fel ca la mersul inapoi, pana cand a incetat sa mai dea vre-un semn de viata.Mentionez ma masina functioneaza cu 5 baterii (acumulatori) de 1,2 V iar telecomanda cu una bucata baterie 9 V.Am pus si ceva poze numai cu schema electrica a masinutei, cred ca acolo este buba, posibil sa ma insel dar daca este nevoie pot posta si poze cu telecomanda demontata.Posed pistol de lipit, am si vointa dar nu stiu unde este defectiunea.Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator popa m

salut, vezi ca comanda motorasului de mers= inainte -inapoi se realizeaza cu cei 4 tranzistori in punte 2 cu 2 ,poti verifica trasele de la rezistentele r12-r13 practic prin cele doua rezintente se dau comenzile, pentru probe poti schimba tranzistorii intre ei cu atentie la pini si ca ceea ce scrie pe ei , exemplu semnalul pentru mers inainte se face prin r12-via baza unui tranzistor-semnalul iese ori prin colector /emitor depinde cum este alimentat si ajunge la 2 tranzistori in clasa a-b parca ,iar pentru inapoi prin r13 si acelasi traseu ca pentru mers inainte dar pe cealalta ramura ....succes poti face traseele pe hirtie... si ai sa intelegi

Link spre comentariu
Vizitator CataT

Multumesc foarte mult @popa m, am incercat sa fac ce ai zis tu si nu am rezolvat nimic.Am schimbat intre ei tranzistorii si chiar si cele doua rezistente r12-r13 si nici-un rezultat, masina merge la fel ca inainte, doar inapoi, deci inteleg ca tranzistorii si rezistentele sunt bune!?!?Am pus mai jos o poza cu ce am facut eu, sa se vada mai bine.Este posibil ca problema sa fie de la telecomanda, am sa fac ceva poze si cu ea daca este nevoie

Link spre comentariu
Vizitator popa m

OK daca ai schombat tranz cum sunt desenati cred ca ai schimbat cu cei care sunt pentru stinga - dreapta ceea ce cred ca pentru mers inainte inapoi semnalul pleaca de la rezistentele r12-r13 mai incearca sa scoti pe rind r12 si r13 sa vezi cum merge , daca constati ca de exemplu r12 masina merge inapoi cuplezi iesirea din circuit prin r12 la intrarea r13 adica semnalul de mers inapoi il injectezi in ramura de mers inainte deci practic cind din telecomanda dai inapoi masina va merge inainte , daca nu ai inteles mai vb succes

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 5 ani mai târziu...
Vizitator crysvaly

Buna ziua ,tuturor!Precizez pentru inceput ca nu merge mersul inainte la o masinuta de formula 1.Nu este domeniul meu electronica,dar astept un sprijin de la d-voastra.Va multumesc din suflet

post-183821-0-70329300-1471495807_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator crysvaly

Cauzele pot fi mai multe ,de la comanda mosfetilor,sau arderea unei perechi ,poza este mica si insuficenta ,o locatie ar ajuta .

Imi puteti lasa un e-mailpentru a va trimite poza ,deoarece este redusa pentru a o incarca aici.Multumesc

Imi puteti lasa un e-mailpentru a va trimite poza ,deoarece este redusa pentru a o incarca aici.Multumesc

http://imgur.com/a/Ace2v

Editat de crysvaly
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări