Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest SEA``

Boxe Active / Pasive

Recommended Posts

Guest SEA``

Asi vrea sa stiu si eu parerea voastra cum e mai bine sa fac boxele active sa u pasive ! Adica sa cumpar mai multe piese si mai ieftine sa u sa cumpar mai putine mai scumpe de firma si sa fac o statie ! Astept parerile voastre !

Asi vrea sa stiu si eu parerea voastra cum e mai bine sa fac boxele active sa u pasive ! Adica sa cumpar mai multe piese si mai ieftine sa u sa cumpar mai putine mai scumpe de firma si sa fac o statie !

1. cum adaica sa cumperi mai multe sau mai putine piese.. :shock: tot acolo iesi..adaica fix la fel,numai ca fara cutia la amplificatordepinde ce boxe.... adica de ce putere.. de ex eu daca as face ceva sub-uri cel mai probabil as face active.. daca as face boxe normale, as face statie separata...pt ca statia o mai pot "da" si pe la altii... da mai multe detaliip.s. nu ai postat unde trebuie..nu prea tine asta de amplificatoare....

Guest artboyalex

Si eu vreau sa-mi fac un SUB activ de vreo 400-500 Wrms ... si am zis ca e cea mai buna optiune pentru sub ... satelitii pasivi cu un amp separat ... pentru ca , o statie STEREO o mai poti folosii si in alte configuratii ... la alte sisteme si poti sa le vinzi si separat ... ampu si boxele !!! dar nici ACTIVE n-ar strica ... tinand cont ca nu te mai cari cu atatea "colete" dak pleci la vreun party cu ele :lol: :P

voi de unde luati difuzoare babanoase care sa reziste la 100w ca ma intereseaza sa fac un amplif puternic si vreau niste dif puternice(amplificatorul o sa fie cam de 100w)

aproape orice chinezarie rezista la 100 reali..problema e ca nu se aude ff tare la acei 100W.. asta in comparatie cu difurile pro..care alea intradevar se aud tare...sau paote nu te intereseaza putere si vrei ceve hi-fi adevarat.....

Statiile cu boxe pasive se folosesc din ce in ce mai rar de cind cu sistemele home cinema. De 15 ani folosesc numai sisteme autoamplificate care nu m-au lasat in pana niciodata, si chiar cind o boxa mi-a cazut in apa am mers cu cealalta la putere maxima si m-am scos.Daca ti se duce un final sau o siguranta sau trafu, sau te miri ce la un amplif nu te mai scoti. Autoamplificatele poti sa le imprumuti chiar si la bucata ca tot merg, unde mai pui ca merg si in cascada (chainlink) iar imperecherea amplif/difuzor este ideala, nu risti sa iti arda cineva boxele sau puterea punind cine stie ce dude pe sculele taleThink about itVali