Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV SONY Trinitron

Recommended Posts

Prieteni, sapt. trecuta am fost shi eu, ca tot romanu', la mare in Grecia :d (Hersonisos-Creta mai precis). Am gasit pe strada un TV SONY Trinitron cu diagonala de 37 cm shi nu m-am putut abtzine sa nu-l aduc acasa cu avionu' :shock: . Acolo, la hotel, nu mergea, dar bag seama ca hurducaneala (au cam fost turbulentze) shi aerul tare al inaltzimilor (11 km) i-au priit :d , asha ca acum merge. DAR: imaginea, nu-mi dau seama daca e vb. de luminozitate, contrast sau amandoua, pulseaza o perioada constanta, adica: se vede bine- puuutzin mai shters- puutzin shi mai shters- iar bine shi tot asha, durata unui ciclu fiind de 2 secunde sa zicem. De asemenea, are on-screen-display shi cand vreau sa reduc luminozitatea, dupa o fractziune de secunda de cand apas butonul volum- (dupa selectarea reglaj lum.) timp in care scad 2-3 liniutze incepe un fenomen optic violent pe ecran pe care nu shtiu cum sa-l descriu, ca o desincronizare tzapana, o cliparire deasa, din care nu iese decat daca il sting de la buton. Pe urma pot din nou reduce 2-3 liniutze shi face iar.... Daca vreau sa maresc insa luminozitatea, nu face, dar ca sa micshorez la loc incepe chinul....Avand in vedere urmatoarele:1. problema ma depasheshte clar :d 2. taica-miu ma bate de mult la cap ca vrea un TV mic cu telecomanda (am o telec. univ. Pilot care merge, am dat sa scaneze codul, l-am gasit shi acum merge brici)Ash vrea shi eu:1. sfaturi ca sa il dreg, sau pe cineva care sa-l dreaga, fireshte contra cost sau in contrapartida cu reparatzii auto, tzevi de apa, inst. electrice (asta nu cred sa fie cazul :d ), sudura etc etc. Il pot aduce la domiciliul reparatorului.2. schema- pe capacul din spate scrie SONY KW-14M1D iar pe placa scrie 1-659-808-13 (171158113) Am cautat pe fileshare.eshop.bg shi n-am gasit :( Ca sa nu mai fac alt topic, iata ce am mai carat cu avionul de acolo:- 8 lampi cu acumulator shi tub mic de neon, folosite ca lampi de sigurantza, care se aprind cand cade tensiunea. Una merge, 2 sunt acasa la incarcat, restul nu par sa mearga- am impresia ca au murit acumulatorii (mici, cu acid, cu gel, de 6V). Una din lampi e alt model, cu Ni-Cd, dar shi aia cred ca sunt dushi. Cele cu acumul. cu acid aveau o defectziune sistematica- pe la borna de + au supurat foaaaaarte putzin, dar suficient cat firul lipit acolo sa se corodeze shi sa se rupa. O sa incerc sa le fac (pe cele cu ac. mortzi) sa functzioneze la 12V din ac. auto, shi sa imi pun pt. inceput f'o 2 din ele in duba. Tre' sa-mi fac timp shi sa relevez schema electrica.- un magnetron shi transf. + condens. aferente dintr-un cuptor cu microunde turtit rau, pe care l-am eviscerat :shock: Am gasit la gunoi shi un scuter Suzuki :shock: , da' p-ala chiar ca n-aveam cum sa-l var in avion :lol: , asha ca i-am luat doar releul de semnalizare :roll:

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am mai cautat pe net- se pare ca de fapt denumirea corecta a modelului este KV14M1D shi nu KW-14 M1D cum scrie pe capacul din spate. Problema e ca n-am gasit-o pe site-uri free, ci doar cu bani- 15 dolari, de ex :( .... mai caut....

Am descoperit ca are mai multe probleme in ceea ce priveshte reglajul- de ex., daca dau contrastul spre +, contr. creshte dupa care scade in 2-3-4 secunde spre o val. medie. Ca sa-l maresc tre' sa dau contrast -, pe urma contrast+ dar figura se repeta...

M-am apucat de l-am scos din carcasa shi am spalat bine cu detergent carcasa- statuse intr-un loc unde se fumase ff mult shi putzea :( .

Nu se baga nimeni-nimeni din Buc. sa-l repare pe micutz?

• 2 weeks later...
Guest icekox

problema e pe undeva pe linga procesortavi scuze ca abuzez de situatie, dar am vazut ca tu stii :la un sony kv25c1d cum intru in mod service?am ceva probl.cu el si vreau sa bintui putin prin service mode. Mentionez ca nu am telecomanda originala. am una WEB W-4024

Prieteni, s-a rezolvat! Am gasit omul aici pe forum. Luvan l-a dres pe micutz! Taica-meu e in extaz (are un handicap fizic shi acum poate shi el sa stea frumos in varfu' patului shi sa dea din telecomandicika).La TV-ul meu, pt service se da on screen/info 5 volum+ TV/AV daca am retzinut bine. Oricum, vezi ca in meniu sunt shi unele reglaje mai delicate, eu mai mult de pozitzionarea imaginii sus/jos/stg/dr n-ash avea curaj sa fac :?