Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest elvi-ionut

Ajutor in programarea rfPIC12C509AF

Recommended Posts

Guest elvi-ionut

Salut Am nevoie de ajutor in programarea unui rfPIC12C509AF. Este primul meu proiect care foloseste un microcontroller si nu am reusit sa gasesc ceva care sa ma ajute sa inteleg cum se face programarea. In concluzie, rugamintea mea este daca ma poate cineva ajuta cu vreun link sau segment de cod care sa ma "lumineze". Proiectul are ca tema comunicatia radio comandata cu PIC. Ceea ce ar trebui sa faca microcontroller-ul este sa monitorizeze 5 intrari. Cand a avut loc o modificare (trecere din 0 in 1 sau invers) trebuie transmis (prin intermediul emitatorului incorporat) un cod care sa contina starile celor 5 intrari la momentul respectiv.

Guest elvi-ionut

Stiu ca pentru programare am nevoie de 5 linii: Vdd(+5V), Vpp(+13V), Vss(0V), CLK, DATA I/O. Pt Vdd si Vpp am facut un cablaj separat, dar nu am inteles de unde iau CLK-ul.Am mai zabovit si eu putin pe forum, iar ceea ce am citit mi s-a parut foarte interesant (si chiar am inceput sa visez cu ochii deschisi :roll: ). Insa nu am o baza. :oops: Daca lucrul asta s-a mai discutat te rog sa imi trimiti link-ul.

nu am inteles de unde iau CLK-ul

CLK este generat de aplicatia (softul) care ruleaza pe PC la portul la care ai conectat programatorul (partea hardware). Programatoarele pot lucra pe portul paralel sau pe portul serial. Unul dintre pinisori este asignat clocului, iar softul va genera semnale in consecinta.Cirip

Stiu ca pentru programare am nevoie de 5 linii: Vdd(+5V), Vpp(+13V), Vss(0V), CLK, DATA I/O.

Pt Vdd si Vpp am facut un cablaj separat, dar nu am inteles de unde iau CLK-ul.

Am mai zabovit si eu putin pe forum, iar ceea ce am citit mi s-a parut foarte interesant (si chiar am inceput sa visez cu ochii deschisi :roll: ). Insa nu am o baza. :oops:

Daca lucrul asta s-a mai discutat te rog sa imi trimiti link-ul.

NU trebuie cablaj separat pt. Vpp (in caz ca te gandeai sa-l legi direct la o sursa de 13V) si nici pentru Vdd (5V). Toate cele 5 semnale vor fi generate de catre programator.Un programator pt. nivel de hobby gasesti aici:

http://www.jdm.homepage.dk/newpics.htm

iar software-ul pt. el aici:

http://www.ic-prog.com/index1.htm

Guest elvi-ionut

Dupa cum am spus, nu am nici o idee cu ce se mananca. Dar mi-ar place. Insa pt programare aveam la dispozitie o placa PCL 711. Sursele le comandam prin PCL 711 astfel (dupa cum am citit in foaia de catalog) Vpp intre 13V si 0V, iar Vdd intre 4.5V si 5V.Va rog sa-mi spuneti daca utilizand programatorul respectiv + soft-ul corespunzator imi va usura munca

Guest elvi-ionut

PCL 711 nu a fost o optiune, ci profesorul care mi-a dat proiectul mi-a spus ca placa asta o voi folosi pt programare. (imi cer scuze pentru neclaritati)Insa nu cred ca s-ar supara daca acelasi lucru s-ar putea face si altfel, in cazul de fata cu unul din programatoarele de pe forum.Mai am insa o intrebare: la programare Vdd trebuie sau nu sa varieze intre 4.5V si 5.5V?

1. Perform blank check at VDD = VDDMIN. Reportfailure. The device may not be properly erased.2. Program location with pulses and verify aftereach pulse at VDD = VDDP:where VDDP = VDD range required duringprogramming (4.5V - 5.5V).a) Programming condition:VPP = 13.0V to 13.25VVDD = VDDP = 4.5V to 5.5VVPP must be ³ VDD + 7.25V to keep“Programming mode” active.b) Verify condition:VDD = VDDPVPP ³ VDD + 7.5V but not to exceed 13.25V2.1.3 SOFTWARE REQUIREMENTSCertain parameters should be programmable (andtherefore, easily modified) for easy upgrade.a) Pulse width.b) Maximum number of pulses, present limit 8.c) Number of over-programming pulses: should be= (A • N) + B, where N = number of pulsesrequired in regular programming. In our currentVDDMAX and VDDMIN requirement, mayonly be classified as a “prototype” or“development” programmer, but not aproduction programmer.

PCL 711 nu a fost o optiune, ci profesorul care mi-a dat proiectul mi-a spus ca placa asta o voi folosi pt programare. (imi cer scuze pentru neclaritati)Insa nu cred ca s-ar supara daca acelasi lucru s-ar putea face si altfel, in cazul de fata cu unul din programatoarele de pe forum.Mai am insa o intrebare: la programare Vdd trebuie sau nu sa varieze intre 4.5V si 5.5V?

PCL711 nu e o optiune buna, deoarece va trebui sa-i faci si software ca sa controlezi semnalele pt. programare. Mai multa bataie de cap degeaba.Vdd-ul nu trebuie neaparat sa varieze. Poate fi si constant. Ce-i drept, programatoarele profesionale fac verificarea codului si pentru Vdd_min si pentru Vdd_max, pentru siguranta.

Guest elvi-ionut

Din ceea ce am citit cu IC-Prog nu are suport pentru rfPIC. Daca cineva a facut vreo aplicatie cu acest tip de microcontroler imi poate spune si mie ce soft a folosit?Multumesc.

Din ceea ce am citit cu IC-Prog nu are suport pentru rfPIC. Daca cineva a facut vreo aplicatie cu acest tip de microcontroler imi poate spune si mie ce soft a folosit?Multumesc.

Merge cu IC-Prog dar trebuie sa setezi ca 12C509 :d De fapt jumatate din pic este partea RF si jumatate parte normala pic, ma refer la terminale. Uita-te bine la dispunerea terminalelor !Eu m-am jucat cu asa ceva cu vre-o 1-2 ani in urma, folosind programatorul clasic (cel de la adelaida) punind in soclul de 12C509 jumatate din rfPic (partea depic), cealata jumatate (partea de rf) raminind in aer :lol: Pentru edificare, compara dispunerea pinilor pentru partea de pic de la rfPic cu clasicul 12C509. :wink: Bafta!

Guest elvi-ionut

Multumesc pentru raspuns si scuze pentru ignoranta.Mai am o intrebare insa. De exemplu: setez timer-ul cu prescale 1:256. Pe fiecare puls al timer-ului trebuie trimis la portul GP2, setat ca iesire, un bit. Nu am inteles cum determin cand a trecut o perioada pentru a putea sa trimit urmatorul bit.