Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

control pozitie motor


Postări Recomandate

trebuie sa controlez pozitia exacta a unui motoras de curent continuu prin 2-3 fire... stiu ca sunt niste variante cu operationale sau comparatoare, da' acum nu gasesc :oops: ca idee vreau sa pot regla socul de la carburator printr-un potentiometru din bord :shock:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cu un potentiometru legat pe axul clapetei de soc ! traductor de pozitie !Ca la servo ! De fapt este un servo !Don Mario

Korect ! Si un microcontroler care sa aiba convertor AD si eventual PWM (pentru reglajul fin al turatiei motrasului) , un pic de soft si gataSucces !
Link spre comentariu

Incearca cu un servo pt reglajul farurilor de la VW sau Audi, il gasesti pe la dezmembrari auto sau prin talcioc. Se comanda prin 3 fire, (alimentare si firul cald). Am folosit unul de la un Audi pt pozitionari boxe si e ok. Ca sa-ti faci o idee vezi http://www.datasheet4u.com/html/T/L/E/TLE4209_InfineonTechnologiesAG.pdf.html

ps printr-un tehnium era o schema cu 2 ic-uri 741 pe post de comparatoare, incerc sa o caut :wink:

Link spre comentariu

In mecanismul "original" pe care l-am modificat, cursorul potentiometrului este solidar cu tija de actionare (pot. liniar) si are cursa=distanta de actionare a tijei. Poate gasesti un pot. liniar cu aceeasi cursa sau un mic artificiu mecanic (parghie) daca este mai mare........

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări