Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Vieriu

Tv-zander-model ft-2101

Recommended Posts

Am primit la reparat acest televizor cu sursa busita (de la trasnet ) si asi avea nevoie de o schema,daca poate cineva sa ma ajute... E varianta cu tranzistori Mos-fet in alimentare si in linii. Sursa cu tranzistoare,procesor ST-921953c7b1/mht,multifunctional STV-2246 h,memorie 24c08.pe spatele tv-ului mai scrie FT-2109p080309b2252 Sasiul( nu sunt sigur),s-ar putea sa fie L2A. tranzistorul din alimentare este 1802FX B470,iar cel din linii este MD-180 3DFX,dupa notatiile de pe placa(G

Multumesc mult,da nu asta e schema,in alimentare si in final linii sunt tranzistori mos-fet. 180 2FX- B740 si MD-180 3DFX Pe placa notatiile pentru terminale sunt G

Scuze pentru greseala facuta,acum m-am convins si eu ca sunt bipolari(dar cum tranzistorul din alimentare era ars,m-am luat dupa ce scria pe spatele placii,desi am simtit ca nu e in regula ceva...) Multumesc pentru schema,si te rog sa-mi spui ce pot sa pun in loc de 2sa 101 5y si 2sc 181 5y(nu i-am gasit in catalog...) Cu stima.

evident ca nu i-ati gasit de vreme ce cautati aiureli care nu exista...1-- cind vreodata in lumea asta s-a facut un televizor cu final mosfet...? raspuns...NEVER :da finalii aia sint bipolari npn toata ziua si toata noaptea...2-- la ce naiba scrieti codurile pieselor cu blanc ....? de aia nici nu gasiti ce cautati...! :nebun: tranzistoarele alea sint banale , si anume 2sa1015y , respectiv 2sc1815y...ambele sint in capsula de bc si gasiti data-sheeturile lor pe net...aaaa....si nu va mai luati dupa ce scrie pe cablaj la zander....chinezii care le fac sint niste mari looseri...aia nu cred ca stiu cum ii cheama nici cu buletinul in mina , darmite sa stie diferenta intre bipolar ---bce--- si mosfet --- gds --- :rade:

Asa-i cum spui, da uite ca n-am stiut asa ceva,eu m-am luat dupa ce scrie pe placa.....Problema e ca am facut sursa de doua ori si tot de doua ori mi-a busit-o. Se pare ca tranzistorul care comanda finalul din sursa 2SC 3807(un darligton npn la 30V,2A la 260 Mhz) trebuie pus original.Ma gandesc ca din cauza lui s-a ars sursa.....

... 2SC 3807(un darligton npn la 30V,2A la 260 Mhz) trebuie pus original.

Ma gandesc ca din cauza lui s-a ars sursa...../

quote]

... Ma gindesc ca n-o fi darlington , ia priveste un pic si aici :[attachment=0]2SC3807.rar[/attachment]

domnu megan , daca nu cunoasteti semnificatia pieselor , mai bine va abtineti...!eu vind piese de 19 ani de zile si mai am si pregatire in domeniu si mai am si magazin...chiar daca in data-sheet nu este scris nicaieri , intr-adevar , cum ca ar fi darlington , orice depanator adevarat o sa va confirme ca numai un darlington npn merge acolo , iar nu altceva...pe de alta parte , explicati-mi si mie , va rog , cum obtineti dvs un beta de 3200 la un tranzistor obisnuit , fara ca acesta sa fie darlington....? :rade:

Stimate domn , vesti proaste : chiar astazi am masurat un 2sc3807dintr-un tv. Zander si , ce sa vezi : indica la fel ca orice tranzistor npn cu siliciu . Sa-l fi mascat atit de bine cei de la Sanyo incit nici lamasuratoare sa nu indice ca un darlington ? :rade: Nu cred , mai ales ca in toate sursele pe care le-am reparat - de Ivory , Kontrast etc. am folosit un BD139 si merg si in ziua de azi .Adevarul aste mult mai simplu , acest trz. este un simplu ''amplificatorde uz grneral de frecventa joasa si driver '' dupa cum il descriu cei dela Sanyo . :limb:Nu mai derutati lumea cu astfel de baliverne , se mai uita la noi si unii de pe alte forumuri si cred ca se prapadesc de ris ...

baliverne ziceti ,da....?pai , e usor sa arunci cu noroi in altcineva atunci cind habar nu ai despre ce vorbesti...!sa le analizam pe rind...1-- reparatia pe care ati facut-o dvs este o reparatie facuta de mintuiala , de vreme ce ati inlocuit un tranzistor bipolar npn , de 2 amperi --- darlington sau nedarlington , nu are importanta asta chiar acum --- cu un tranzistor bd139 , care este un bipolar npn de 1 amper... :ciuda: asa ceva nu se face , stimate domn....nici pentru dusmani ....daca ati fi avut cunostinte despre piese....ati fi pus macar un tranzistor de 2 amperi...de exemplu un bd 237... :da 2-- daca acest tranzistor ar fi atit de banal cum pretindeti dvs si ziceti ca ati pus dvs bd 139 si DEOCAMDATA merg ....pai , atunci...vin eu si va intreb...de ce naiba nu au pus si chinezii tot un bd139 , care este evident mai ieftin si mai slab decit 2sc3807...???din punct de vedere financiar , la cite mii sau poate zeci de mii de televizoare chinezesti echipate cu astfel de tranzistoare in sursa se fabrica in lume , economia facuta ar fi fost substantiala , nu...? 3-- am citit si eu alte forumuri si chiar este un raspuns al domnului tv1 , postat pe 04 august 2008 si care recomanda tot originalul , nu de alde bd-uri...daca sinteti curios , tastati st1802hi pe cautare si va veti convinge...4-- manevre din astea de inlocuire a unor piese scumpe cu ceva usor de gasit si eventual ieftin se fac NUMAI in cazurile in care piesa originala este foarte scumpa sau foarte greu de gasit... un 2sc3807 original costa maxim 3,5 ron , in functie de magazin...chiar nu merita bataia de cap cu inlocuirea cu bd...faze de genul acesta reprezinta doar o bila neagra pentru depanator...5-- inca nu mi-ati raspuns la intrebare...! o repet...chiar daca in data sheet-ul de la sanyo nu scrie concret cum ca ar fi darlington....inca o data va intreb...cum obtineti dvs un beta maxim de 3200 la un tranzistor bipolar npn obisnuit , acesta nefiind darlington....???dupa parerea mea , acest lucru nu este posibil ... :da 6-- chiar daca se uita si altii de pe alte forumuri , eu nu derutez pe nimeni cu baliverne...ma documentez temeinic inainte de a posta ceva si am o experienta foarte mare in domeniul pieselor electronice...aaa...iar acolo unde nu stiu , stau in banca mea...ii las pe altii mai destepti sa vorbeasca...iar daca e sa se prapadeasca de ris , asta sigur nu se intimpla din cauza mea si nu aici...la sectiunea bancuri , mai degraba... :rade:

... chiar daca in data sheet-ul de la sanyo nu scrie concret cum ca ar fi darlington....

Stimate domn , nu ca nu scrie concret . nu scrie deloc ca ar fi

darlington , oricit ai fi de greu de cap tot ai pricepe acest lucru . O fi

darlington in etajul final (vertical) al d-voastra , dar in acest caz factorul

de amplificare se incadreaza intre - (adica minus) 800 si - (adica minus)

3200 . Habar nu aveti de televizoare si va bagati in seama degeaba dind

sfaturi depanatorilor , cerindu-va scuze de nenumarate ori dupa ce ati

fost ridiculizat . Chiar v-ati descalificat singur cind ati sfatuit pe cineva

sa se adreseze depanatorilor pentru ca vindeti numai piese . Daca ati

uitat va livrez failul :n-am de unde sa stiu asta , stimate domn...

pentru asta apelati la un depanator autorizat...

eu va comunic doar preturi...atit...

integratul v-ar costat aproximativ 32 ron pe bucata , cu tva inclus...

De fapt , activitatea dvs. infractionala este mai complexa intrucit ati

fost sanctionat - pe buna dreptate - de catre moderator , care v-a

trimis sa faceti bisnita cu piese in bazar (probabil la Buzau) . Daca ati

uitat , cu tot respectul va livrez si failul :acesta :

@misuraelectronic

Ti-am mai atras atentia odata.... sper sa nu mai fie cazul. Aproape ca nu e post in care sa nu oferi ceva de vanzare...

Cred ca am pierdut prea mult timp cu dvs. si nu merita , sper

ca toti colegii si-au dat seama cu cine avem de-a face si s-au cam

plictisit si ei de acest subiect . Daca doriti neaparat , puteti sa ma

contactati pe p.m. - o sa imi faca deosebita placere sa va raspund !