Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

scantei electrice


Vizitator crizti

Postări Recomandate

Vizitator crizti

Salut!Intre timp am mai invatat ceva electronica si m-am gandit ca pentru inceput ar trebuii sa fac ceva simplu si dupa aia sa urc.....si m-am gandit ca ar fi frumos daca as gasi o schema simpla de circuit ce sa produca catvea scantei...Am dat un search pe google si am gasit o schema usoara dar nu stiu daca functioneaza

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Iata o schema mai simpla a carei componente se gasesc in comert:

 

http://classictesla.com/hot-streamer/greg/cararc.htm

 

Toate componentele sunt accesibile (variator de putere de 600-1000 W, condensator de 1.4 microF la 400-600 V si o bobina de inductie) iar rezultatele sunt foarte bune. Am construit si eu o schema asemanatoare, dar cu doua bobine in serie si am obtinut scantei de pana la 16 cm:

 

http://www.geocities.com/teslina/dualicpage.html

 

Este mult mai dificil sa construiesti tu bobina (izolatie, nr mare de spire in secundar, etc). Mai bine folosesti una deja construita gata.

 

Succes!

Link spre comentariu

tensiuni mari poti obtine folosind acelasi principiu care e si la aparatele de "paralizat electice" , avand acelasi principiu de functionare ca o bobina tesla .Folosesti un convertor care sa ridice de la 5v la vreo 300-400 v apoi redresezi tensiunea , o filtrezi cu un cond MKT ,apoi te apuci sa construiesti circuitul de "rezonanta" iei un sparkgap si o bobina pe care le inseriezi si la conectezi la sursa de 400v .Bobina este practic un traf fara miez , primaru fiind format din 5-6 spire din sarma/tabla de Cu boinate pe un tub pvc de 2cmm diametru, apoi te apuci de secundar , asta il bobinezi cu sarma subtire ,cat mai multe spire puse pe straturi izolate intre ele .....secundarul sa fie pana in 1.8cm diametru pt a putea intra in bobina primara.Apoi introduci circuitul intro capsula de medicamente si il umpli cu ulei de transformator ......o sa ai arcuri foarte lungi 4-5 cm lungime , astea in cazul in care reusesti sa faci izolatia sa reziste la tensiunea aia ....

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări