Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
minitm

L298 si L297

Recommended Posts

Am facut un controler cu L298 si L297 mam bloacat insa la partea unde trebe sa leg controleri de pc, adica, nu stiu pe ce pini de la L297 trebe sa leg portu paralel si nici pini, Daca stie cineva cum se leaga picioarele la l297 si la conector pe ce pini, rog sa ma ajutati ? Daca stie cineva de unde as putea loa soft pentru ele ceva usor ca nu ma pricep ?, e o singura axa dar vor fi mai multe Se pote lega si pe portu serial ??

Am atasat schema de conectare a controlerului la PC. In functie de softul pe care il folosesti s-ar putea sa trebuiasca sa faci cateva mici corectii dar in general aceasta este schema de conectare. Schema este pentru 3 motoare. Oricum softul iti permite sa faci modificari in sensul acesta. Ca si soft incearca aici : http://www.machsupport.com/.

Daca dai o cautare cu gogu o sa gasesti numeroase softuri atat free cat si cu bani. In plus, vezi ca e un soft si pentru linux, EMC2, care este free deasemenea. Mult succes!

Nu ma prea pricep da mise pare logic sa folosesc toate alea ce se terina in litera "A" si "sense y" astfel o sa ma un sens nu ? (mersi ca maiai dat pe 3 axe orcum eu vreau 3- 5 axe :) iar per L297 am vazut ca sunt acelea notati presupun ca pun doar un fir intre lele asami se pare logic, mersi

leam pus cam asa si rezultat, pe iesiri la motor am 2.04 V pe fiecare iesire a motorului fata de - (minus) si nu face nimic altceva pote ma scoateti la lumina.

Trebe sa setez ceva in program sa le recunoasca sau mai trebe sa leg cate un picior

aici si schiema cum leam legat http://img39.imageshack.us/img39/2475/pini.jpg

normal ca trebuie sa setezi in program pinii de la portul paralel, de unde sa stie el cum ai legat ?

Eu pot sa le leg orcum si dupaia sa le setez din program nu ?? deci practic daca am legat ceva gresit pot remedia din soft :), poti sa-mi zici si de unde :) folosesc softu ala ce lam primit mai sus.

Teoretic la L297 trebuie sa legi doar 2 pini ....clock(pt pas) si dir. iar din program setezi pini pe care l-ai legat (de la 2 la 7) si gata!

deci pinu clok lam gast pe ambele componente (intrare controler si portu paralel pinu 2 lam pus) iar pinu dir de pe paralel lam pus pinu 3 iar pe intrare pe l297 lam pus la pinu 17 adica CW/CCW in data shipscria asta "Clockwise/counterclockwise direction control input.Physical direction of motor rotation also depends on connectionof windings.Synchronized internally therefore direction can be changed at anytime." asta pan aici e bine, problema e ca am vazut eu ceav prin program pe acolo ca pot sa modific pini dar nu cred ca fac bine tot nu e ok, la fel primesc 2.04 volti pe fircare iesite la bobilele motorului , asta inseamna ca motoru e alimentat pe toate bobinele si singuru lucru care il pote face e sa se arda, nu ? din acre stiu eu pe acele iesiti in perioada de asteptare nu ar trebui sa aiba nici un volt, nu ?

Daca nu ar avea nici un volt cine crezi ca-l tine pe loc? In datasheet la L297/L298 gasesti formele de unda corespunzatoare atat pentru rotatie cat si pentru stationare. Pot sa-ti ofer un singur sfat: probeaza inainte/separat ansamblul L297/L298/motor FARA LPT. Adica poti conecta Dir la masa, iar pe CLK poti sa dai semnal dintr-un switch. La fiecare impuls motorul trebuie sa faca ceva. Asta va insemna ca ansamblul este ok, INH1 si INH2 si Sense lucreaza ok. Abia apoi conectezi la LPT. Setezi programul si trebuie sa mearga.

ok, cred ca am reusit sa-i dau de cap, am alimentat cu masa pini GND si DIR am pus +5v iar pinu STEP lam lasat liber, in momentu in care ii dau alimentare motorasu incepe sa faca ceva se invarte cand intro parte cand in cealanta haotic, dar face ceva, in momentu in care ii dau +5v pe pinu STEP mototu se opreste in pozitia in care il surprinde, cred ca functioneaza, acuma il leg la portu paralel.

Ma pote ajuta cineva sa fac setarile in program pentru al putea pune in miscare corect....

asta este montaju http://www.otocoup.com/CarteL6208_e.htm si nu stiu cumsa fac setarile pentru J1 si J2

Salut.Am f?cut ?i eu acel driver dar intâmpin dificult??i.Am alimentat corespunz?tor montajul iar la iesire pe bobine am continu 12v cu alimentare de 13v respectiv 5v.Am încercat s? fac ?i ce s-a men?ionat anterior , respectiv punerea pinului dir la - . Acela?i lucru.Unde gre?esc ?Motor - bobina 1=maro , negru--- ?bobina 2=portocaliu , galben--- ?

nu stiu aici mam blocat si eu, motoru meu se invarte haotic, aparent de la paraziti sau e ars unu dinte integrate, atunci cand punmana pe radator nu se mai misca

pune la intrarea de pas si dir o rezistenta de 10K sau mai mare spre masa

deci de la pinu pas o rezistenta inspre masa si inca una de la pinu dir tot inspre masa ok asa ?