lucione_cip Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 Acum o luna nu mai mergea tv-ul, I-am gasit un tranzistor ars A7xx si nu mai stiu cum, l-am inlocuit cu un A733 si a mers pana azi cand sa ars si A733. Nu mai gasesc prin piesele mele niciun tranzistor gen Axxx. Cu ce pot inlocui acest tranzistor sa mearga tv-ul?Merge ceva gen BD140? Link to comment
naetv Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 Ce tv este ,ce sasiu sau ce componente de baza are ca sa vedem pe schema ce tranzistor a fost. Link to comment
lucione_cip Posted July 19, 2009 Author Share Posted July 19, 2009 Tv este Royal-lux Mod. no. TV-5490txt/ST si mai are lipit un cod pe capac RL980302292S Link to comment
naetv Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 ce notatie are tranzistorul pe placa? Aici http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=21626 este o schema de royal -ROYAL TV 5490 -descarca si vezi daca se potriveste -are 5 parti trebuiesc descarcate toate .Daca nu este buna trecute aici componentele de baza -integrate - pentru a gasi o alta schema/ Link to comment
lucione_cip Posted July 19, 2009 Author Share Posted July 19, 2009 Am copiat pdf-ul si aceasta e schema http://i27.tinypic.com/33trswo.jpg tranzistorul ars e q502 A12455 dar nu il gasesc, ce tranzistor sa folosesc in locul acestuia sau unde il gasesc. Merge BD140? ceilalti 2 tranzistori 501si 503 sunt C1815 Link to comment
lucione_cip Posted July 19, 2009 Author Share Posted July 19, 2009 Chiar nu stie nimeni nimic despre acest tranzistor?Pot sa pun BD140 sau BC557? Link to comment
megabit Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 Merge 2SA1013 , 2N5401 . Colector-emitor = 160V ! Link to comment
Sorin Schiriac Posted July 20, 2009 Share Posted July 20, 2009 fiind sursa care functioneaza la frecventa mare nu merge pus bd140[3mhz]pune fara probleme un bc557 ,merge si a1013 dar e la tensiune mare si poate fii folosit in alt circuit unde se cere tensiune mai mare.mai poti pune bc558,bc556, Link to comment
Sorin Schiriac Posted July 20, 2009 Share Posted July 20, 2009 fiind sursa care functioneaza la frecventa mare nu merge pus bd140[3mhz]pune fara probleme un bc557 ,merge si a1013 dar e la tensiune mare si poate fii folosit in alt circuit unde se cere tensiune mai mare.mai poti pune bc558,bc556, Link to comment
lucione_cip Posted July 20, 2009 Author Share Posted July 20, 2009 Deci am rezolvat tv-ul am cumparat 2sa1013 si cand am vazut piesa mi-am dat seama ca A1013 e defapt 2sa1013. Am puso la tv si merge.Multumesc tuturor pentru ajutor. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now