Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inductanta drosel tub fluorescent


norad

Postări Recomandate

Vizitator ltdor

Inductorul dublu din fotografie este folosit ca filtru de mod comun la intrarea surselor de alimentare, pentru reducerea emisiilor electromagnetice.Valorile tipice sunt cuprinse intre 2x10uH si 2x100 uH, cele mai des folosite si ieftine fiind cele de 2x33uH.Condensatorul are intr-adevar tensiunea maxima de lucru de 200V.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator dr00py2nd

Nu vorbeam cu tine desteptule , radeam doar de comentul cu mama omida, si bine formulat, poti estima , vei stii exact numa dupa ce masori amarata aia de bobina , cu estimatu nu ajungi nicaieri , bafta la estimat si la ghicit in palma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu

@ Norad, fara suparare, dar daca doresti sa stii valoarea unei inductante, se presupune ca ai un minim de cunostinte pt a valorifica informatia , ori in acest caz ar trebui sa cunosti o metoda oarecare de masurare , doresti ca altcineva sa o faca in locul tau ?

Link spre comentariu
@ Norad, fara suparare, dar daca doresti sa stii valoarea unei inductante, se presupune ca ai un minim de cunostinte pt a valorifica informatia , ori in acest caz ar trebui sa cunosti o metoda oarecare de masurare , doresti ca altcineva sa o faca in locul tau ?

 

Stimate domn,

 

Daca ati fi citit acest topic in intregime, ati fi sesizat ca ma intereseaza ordinul de marime de marime al inductantei si nu ma intereseaza o valoare exacta. Adica, pentru mine este acelasi lucru daca bobina are valoarea, sa zicem de 1 uH sau 750 uH. Repet pentru a "n"-a oara: ma intereseaza doar ordinul de marime, adica o valoare aproximativa cu toleranta de cca. +/- 900%. Adica, sa stiu unde se situeaza valoarea: in domeniul pico, nano sau micro.

Perfect de acord: daca vrei sa stii valoarea exacta iti trebuie a scula, un montaj, un dispozitiv, un aparat etc.

Din punct de vedere practic, atunci cand se realizeaza o bobina cu o anumita inductanta, se apeleaza la formule sau nomograme. De exemplu, in radiofrecventa, valorile unor bobine fara miez sunt de ordinul nanoHenry. Pentru asta se bobineza pe un mandrin de diametru fi, una sau mai multe spire, distantate sau nu. Cine a lucrat in domeniu, stie prea bine.

In cazul bobinei toroidale, nu am gasit o formula de calcul a inductantei, asadar am intrebat aici.

De fapt, am si primit raspunsul:

Bobina aia din poza are vreo 200 - 300 uH
Valorile tipice sunt cuprinse intre 2x10uH si 2x100 uH, cele mai des folosite si ieftine fiind cele de 2x33uH.

Este tot ceea ce ma interesa.

Va multumesc.

 

Este suficient sa stii ca in reteaua de inalta tensiune circula curenti cu tensiunea de 110 KV sau 220 KV. Nu te intereseaza daca e 110,025 sau 110,147 KV. Si sub nici o forma, ca amator nu iti construiesti un dispozitiv ca sa afli asta exact. Pur si simplu te multumesti cu ceea ce scrie pe stalp. Sau, poate ma insel...

 

P.S. Am solicitat moderatorului Swat Cat sa cosmetizeze topicul, dar se pare ca nu mai activeaza pe forum de ceva vreme... Daca poate face asta altcineva ar fi bine. Poate e util acest topic si altora.

Link spre comentariu

Poate ar fi util pentru tine sa intelegi cam cum s-ar face o estimare, asa cum ai dorit tu, pentru un drosel de tub fluorescent.

Presupunem:

Putere tub P=40W

Tensiune de alimentare U=220V

Frecventa F=50Hz

De aici rezulta un curent I=P/U=40/220=0.18A

Presupunem (din burta) ca pe tub cad Vtub=120V cind e aprins.

Deoarece tubul nu stie sa limiteze curentul, curentul e limitat doar de drosel pe care cad Vdr=U-Vtub=220-120=100V.

Aceasta limitare de curent se datoreaza reactantei inductive Xl=2piFL, unde L este inductanta drosel.

Din formula I=Vdr/Xl calculam Xl=Vdr/I=100/0.18=555.55Ohmi

Inlocuim in formula reactantei inductive (Xl=2piFL) valorile si calculam L=Xl/(2piF)=555.55/(2*3.14*50)=1.77H

Deci, cu fizica de clasa a 7-a am calculat ca droselul pentru un tub de 40W are aprox. 1.77H. Singura necunoscuta din acest calcul a fost valoarea caderii de tensiune pe tub (Vtub) care am pus-o din burta. Orice valoare de bun simt as fi pus, ordinul de marime al inductantei tot il puteam calcula. Succes si pune mina pe carte!

Sunt foarte curios la ce ti-ar putea folosi rezultatul.

Link spre comentariu

omul a pus o intrebare, pentru asta nu trebuie "ars pe rug"e in topicul lui si nu a incalcat cu nimic egulamentul forumului :da inductanta drosel 20W verde cred ca romanesc = 1.36H (a trecut ceva vreme peste el si nu mai are eticheta dar stiu sigur ca e de 20W)misa ai o burta destul de buna, tensiunea pe LFA 40 e cam de 110~120.

Link spre comentariu

Da, ok, dar daca ii arati omului si cum se calculeaza, mai ales ca e simplu, e un ajutor mai mare decit un raspuns sec. Ba mai mult, invata si altii nu? Poate chiar se prind de ce se intimpla acolo de fapt. Daca peste citeva zile il intereseaza ordinul de marime al unui drosel de lampa cu vapori de mercur de 400W stie sa calculeze.

Link spre comentariu

Mai apare si cos(fi) de asta ti-a dat aproape dubla valoarea inductantei fata de ce am masurat eu , Ptub = 40W = UxIxcos(fi) , deci curentul trebuie sa fie mai mare decat in calculul tau din cauza cosinusului subunitar ( inductanta mai mica ) . Si e subunitar bine cosinusul , pe drosel scrie ca este 0,5 si curentul 0,43A . 220x0,43x0,5= 47W probabil se tine cont de pierderile pe drosel care se incalzeste puternic .

Link spre comentariu

Da, ai dreptate, asa se face un calcul corect. Era vorba de estimare. Oricum nu stiam cit e fi, dar ai dreptate, cos fi e subunitar.Daca vrem sa fim chiar corecti, ar trebui sa tinem seama si de valoarea condensatorului pentru marirea factorului de putere, adica face ca acel cos fi sa se apropie de 1, si vorba ta, de pierderile prin incalzirea droselului (rezistenta in cc). Deja era prea complicat si nestiind exact toate marimile oricum nu ajungeam la rezultatul corect.

Link spre comentariu

Putem afla destul de simplu inductanta folosind doar voltmetrul AC, ampermetrul AC si un ohmetru. Aplicam o tensiune cunoscuta bobinei (o si masuram, cu bobina alimentatai), masuram curentul, apoi masuram si rezistenta ohmica pentru a tine cont si de ea in formula impedantei. Stim frecventa retelei 50Hz si din reactanta inductiva deducem inductanta.

Link spre comentariu

condensatorul de compensare nu prea vad sa mai fie pus in lampile noi si de puteri mici.Depanatoru' ai condensator pus ?

Eu am masurat un drosel care nu e montat intr-un suport ca sa aiba condensator ( oricum acasa nu platesti energia reactiva ca sa-ti trebuiasca corectia factorului de putere ) , dar acest condensator de compensare nu se pune in paralel cu droselul ci la bornele intregului montaj drosel + tub , direct pe retea .
Link spre comentariu

Putem afla destul de simplu inductanta folosind doar voltmetrul AC, ampermetrul AC si un ohmetru. Aplicam o tensiune cunoscuta bobinei (o si masuram, cu bobina alimentatai), masuram curentul, apoi masuram si rezistenta ohmica pentru a tine cont si de ea in formula impedantei. Stim frecventa retelei 50Hz si din reactanta inductiva deducem inductanta.

Cea mai simpla si eleganta metoda, in plus si cea mai precisa !
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări