Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum lipesc un modul foarte mic


Postări Recomandate

Am cumparat un modul bluetooth(BTM-222), dar mare mi-a fost mirarea cand l-am vazut cat de mic e. As vrea sa-l lipesc in circuitul meu, dar e atat de mic ca mi-e cam frica sa nu-l stric.Am cautat un socket pentru asemenea componente, dar nu am gasit.Circuitul meu e pentru incepatori, foloseste ca suport o placa de test din aia cu gauri si pentru conectare folosesc sarme.Am zis sa intreb inainte sa ma apuc sa lipesc, poate aveti niste recomandari pentru lipituri din astea fine.Multumesc mult.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Parerea mea: Nu-l lipi, ca nu-l mai dezlipesti si dus e. Modulasul este SMD. Cred ca in cazul tau solutia este sa il pui pe o placa intermediara care are paduri ptr modul si trasee care duc la o regleta cu pini. In felul asta il faci "cu pini".Cirip

Link spre comentariu
Vizitator pinochio

Nu cred ca ai dat o avere pe el,incearca cu un ciocan de lipit de puetre mica 30 w cu virf prelungit (subtire ,fin) si poate si scapa in electronica mai si arzi cite ceva nu dispera.

Am cumparat un modul bluetooth(BTM-222), dar mare mi-a fost mirarea cand l-am vazut cat de mic e. As vrea sa-l lipesc in circuitul meu, dar e atat de mic ca mi-e cam frica sa nu-l stric.Am cautat un socket pentru asemenea componente, dar nu am gasit.Circuitul meu e pentru incepatori, foloseste ca suport o placa de test din aia cu gauri si pentru conectare folosesc sarme.Am zis sa intreb inainte sa ma apuc sa lipesc, poate aveti niste recomandari pentru lipituri din astea fine.Multumesc mult.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Dupa lupte teribile, am gasit o solutie pentru a ma conecta la modulul ala.O improvizatie teribila, dar singura care a avut si o finalitate.Cu pistolul de lipit foarte subtire nu a mers pentru ca conectorii fiind foarte mici, sarmele se dezlipeau la cea mai mica atingere datorita suprafetei mici de contact.

Link spre comentariu

... de-aia s-au inventat letcoanele de putere mic?, letcoanele cu gaz, sta?iile cu aer cald... ?i lupele cu iluminare!!! :rade: serios vorbind, doar nu la?i modulul ?la a?a acuma... î?i dai seama c? trebuie ni?te lipituri mai serioase...na?pa e c? un letcon cu gaz sau o sta?ie cu aer cald de calitate cost? cam de 2-3-4 ori mai mult ca modulul ?la... a?a c? dac? e?ti doar amator (aka nu sco?i bani din "hobby-ul" ?sta), cam joci în pierdere.?i nu uita cuvântul-cheie: "de calitate"!!!!deci nu orice sta?ie sau orice letcon cu gaz!!!

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

eu cu asa ceva

Posted ImagePosted ImagePosted Image

am reusit sa fac asa ceva

Posted ImagePosted Image

Posted ImagePosted Image

 

probabil nu e cine stie ce pentru cine are o statie de lipit cu aer cald,sau un letcon profi,dar amatoriceste merge

nu vreau sa ma dau mare,voiam doar sa arat ca se poate lipi "fin" si cu un artificiu adus letconului clasic

tot cu el am lipit si dezlipit (nedistructiv!) multe leduri la telefoane mobile(schimbat lumina tastaturii si displayului) pe vremea cand nu erau in floare astea color sau cu lumina alba,ce-i drept pe vremea aia erau mai greu de gasit decat de lipit :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări