Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Adaptare TK la tv JVC sasiu AVTH3EP

Share

Recommended Posts

:hello Eu sant Marius si ca toata lumea de aici , am o problema si sper cu bunavointa dumneavoastra sa o rezolv. Am un Tv JVC sasiu AVTH3EP la 100Hz 68 diagonala . Defect tubul , consumat , terminat , kaput . Acum am facut o modificare finuta la carcasa tv-ului si am adaptat un TK A66 si chiar mi-a reusit foarte frumos. La punerea in functiune am inceput sa fac si eu asa :speriat Imaginea este : 3 dungi late verticale cu culorile de baza , albastru , verde si rosu . ( RGB ) . Nu pot intra in servis sa vad ce pot face ! Sau poate este din cauza bobinei de deflexie , poate am dereglat ceva la ea , nu stiu . Deflexia am folosit-o pe cea de la tubul original , desi tubul de acum este cu gat gros iar bobina a inaintat suficient pt. ca am o convergenta normala . Am incercat si cu deflexia originala pt. A66 insa liniile nu pleca si conectata corect ! Pt. intrarea in servis am documentatia , telecomanda nu este cea originala , este RC665 si butonul " i " este inactiv , chiar nu vad cum voi intra in servis ! Despre A66 va pot spune ca este destul de consumat insa este NOKIA si culorile inca le are bune chiar daca mergeam cu setari de PICTURE aproape de maxim ! Va rog frumos , spunetimi , mai pot obtine o imagine bunicica color ? Se poate remedia si fara intrare in meniul de service ? Va multumesc ! :scarpin

Guest atilibela

cel mai sigur ai o intrare de semnal undeva unde nu e nevoie de semnal (o decuplare sau fire gresite sau inversate) daca ai osciloscop e usor de depistat >>din pacate nu am schema TV-ului tau dar incerc sa te indrum>>>1 ecranele pot fi comandate analogic (usor de masurat cu V-metrul)>>si 2>>comandate digital cind fara osciloscop esti orb (prostit de a dreptul ca V-metrul arata prostii) Prima varianta>>> Iei un C de 50-100 Nf la 1000V si legi un capat cu o sirma la masa cu celalalt capat faci experiente>>>>iei una bucata de rezistenta de 2Kiloomi de 2-3 W si legi un capat tot la masa>>>>depistezi catozii tubului(vezi ca poate parea hilar dar sunt mai multe tipuri de comanda al cinescopului >pe catozi si pe grile si poti avea surpriza sa fie cu catozi comuni sau cu grile comune) (de aici pot aparea asa efecte)>>>recapitulare >>>depistezi catozii si notezi >>depistezi grilele1 si le notezi>>>depistezi G2 si le notezi (pt fi si comune) >>>lucrind la dos folosesti o oglinda mare sa vezi fata ce face>>>CATOZII>>> 20-70 V >pui C sau R (capatul liber)si dai cu presupusu G1>-40-+50V pui Csau R si te holbezi>>>G2>>200-800V> pui ca test numai C si dai cu presupusu(nu si R si asa Rintern al V-metru influenteaza mult) CONCLUZIA va fi vizibila si vei vedea schimbari la testele astea dinamice SPER ca te vei prinde ce nu merge bine

cel mai sigur ai o intrare de semnal undeva unde nu e nevoie de semnal ...dar incerc sa te indrum>>>1 ecranele pot fi comandate analogic (usor de masurat cu V-metrul)>>si 2>>comandate digital ... (prostit de a dreptul ca V-metrul arata prostii) >>>depistezi catozii si notezi >>depistezi grilele1 si le notezi>>>depistezi G2 si le notezi >>>lucrind la dos folosesti o oglinda mare sa vezi fata ce face>>>CATOZII>>> 20-70 V >pui C sau R (capatul liber)si dai cu presupusu ... pui Csau R si te holbezi... CONCLUZIA va fi vizibila si vei vedea schimbari la testele astea dinamice SPER ca te vei prinde ...

Imposibil sa nu te prinzi la aceste ''teste dinamice''... :41

"lucrind la dos" credeam ca se lucreaza la tv .In rest foarte interesant, mai ales pentru cine reuseste sa inteleaga ceva ,si probabil pentru cine mai umbla la tuburi de acum 70 de ani

"comandate digital cind fara osciloscop esti orb "-ce o insemna asta?

:hello Eu sant Marius si ca toata lumea de aici , am o problema si sper cu bunavointa dumneavoastra sa o rezolv. Am un Tv JVC sasiu AVTH3EP la 100Hz 68 diagonala . Defect tubul , consumat , terminat , kaput . Acum am facut o modificare finuta la carcasa tv-ului si am adaptat un TK A66 si chiar mi-a reusit foarte frumos. La punerea in functiune am inceput sa fac si eu asa :speriat Imaginea este : 3 dungi late verticale cu culorile de baza , albastru , verde si rosu . ( RGB ) . Nu pot intra in servis sa vad ce pot face ! Sau poate este din cauza bobinei de deflexie , poate am dereglat ceva la ea , nu stiu . Deflexia am folosit-o pe cea de la tubul original , desi tubul de acum este cu gat gros iar bobina a inaintat suficient pt. ca am o convergenta normala . Am incercat si cu deflexia originala pt. A66 insa liniile nu pleca si conectata corect ! Pt. intrarea in servis am documentatia , telecomanda nu este cea originala , este RC665 si butonul " i " este inactiv , chiar nu vad cum voi intra in servis ! Despre A66 va pot spune ca este destul de consumat insa este NOKIA si culorile inca le are bune chiar daca mergeam cu setari de PICTURE aproape de maxim ! Va rog frumos , spunetimi , mai pot obtine o imagine bunicica color ? Se poate remedia si fara intrare in meniul de service ? Va multumesc ! :scarpin

"lucrind la dos" credeam ca se lucreaza la tv .In rest foarte interesant, mai ales pentru cine reuseste sa inteleaga ceva ,si probabil pentru cine mai umbla la tuburi de acum 70 de ani

"comandate digital cind fara osciloscop esti orb "-ce o insemna asta?

Gorgan -ai vrut sa spui ceva cu cele doua citate?In momentul cind ai schimbat bobina deflexie nu mai poti fi sigur de calitatea imaginii .Cel mai bine ar fi sa pui o poza aici sa ne dam seama de cum se vede.Nu cred ca poti face ceva din service mod ,eu cred ca este ori de la bobinele de deflexie ,ori tub magnetizat ,dar ar fi de folos o poza.

Va salut domnilor ! Abia acum am timp pe ziua de astazi sa ma ocup de televizor ! Mi s-a spus sa postez poza cu defectul meu asa ca iata : Modulul video ( de la TK ) , este echipat cu 3 CI de tipul TDA 6111Q. Interesant este ca in poze se pot observa campurile magnetice surprinse de camera foto a telefonului . Cu ochiul liber se vad numai dungile colorate foarte clar . Aceste imagini sant fara semnal Tv , cu semnal aceste culori sant inversate , imaginea este de calitate dar pe un fond cu 3 culori ! :scarpin [attachment=0]SP_A0396.jpg[/attachment][attachment=1]SP_A0393.jpg[/attachment]

Aceasta imagine este in modul PICTURE SETING la functia BLUE BACK setat pe ON . Aceasta functie setata pe OFF , imaginea are rastru iar aceste dungi abia daca se mai observa insa cu semnal Tv imaginea este saraca in culori , nu le foloseste decat pe acestea .

:41 Fratilor nu stiu ce sa mai fac , am efectuat testele pe Katozi si Grile . Si ... ? Am constatat ca RGB-ul este comandat pe Katozi. Ce sa mai incerc ? Mai astept indrumari , trebuie sa existe o solutie in problema asta . Evident ca de mai aveam inca un TK , vedeam ce se intampla si cu el ! Cat despre deflexie , isi face bine functia si nu vad cum deflexia ar amplifica campurile magnetice in jurul RGB fara sa afecteze convergenta imaginii ! Era bine daca aveam cum sa intru in servis si atunci micsoram valorile RGB . Fiecare culoare (RGB ) este comandata separat de cate un CI si ma gandesc ca semnalele aplicate pe catozi sant prea mari ! Referitor la magnetizarea tubului , cum imi spunea cineva , acest efect arata cu totul diferit . Se formeaza campuri concentrice si nu campuri de forme liniare , drepte . Ce am eu in imagine este practic mira de culori a tubului si nu a decodorului de culoare . Acum ma gandesc sa introduc niste limitatoare de semnal la iesirile RGB catre Katozi ! Desigur mai astept sugestii si le multumesc tuturor celor care incearca sa-mi dea o mana de ajutor si nu in ultimul rand , le multumesc celor care m-au indrumat pana acum .

"despre deflexie , isi face bine functia si nu vad cum deflexia ar amplifica campurile magnetice in jurul RGB fara sa afecteze convergenta imaginii"

ba sa stii ca se poate

In service nu o sa rezolvi nimic la acest defect

"Ce am eu in imagine este practic mira de culori a tubului si nu a decodorului de culoare"

cum se activeaza asta? si de cind au tuburile asa ceva?

pina la verificarea cu un alt tub nu mai ai ce sa faci.

Unele tuburi au magneti de corectie pusi pe bobine,altele au magneti complet separat. In cazul acesta cum a avut tubul original si cum are cel de 66?

pt;Gorganin primul rind ar trebui sa citesti despre tuburile cinescop color.2.-aparatul tau este pe100hz,deci si bobina de deflexie este special construita.3.-tubul A66 pe care l-ai montat este cu deflexie pe 50hz,si nu are cum sa-ti functioneze pe sasiu de 100hz.4.-cauta un tub A66 cu deflexie de 100hz.p.s-tubul nu are mira de culori,ceace ai obtinut in imagine este 'puritate necorespunzatoare',dupa ce obtii puritatea treci la convergenta.in ideea ca ai inteles ceva,spor la treaba!