Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

feather burner

Guest maddog
 Share

Recommended Posts

Guest maddog

de-o vreme incoace am prins pasiune pentru tirul cu arcul si fabricarea echipamentului aferent. Din acest motiv vreau sa-mi fac un arzator de pene. Un exemplu gasiti aici:

http://www.3riversarchery.com/Product.a ... =36&i=4171

ma intereseaza ce materiale pot folosi pentru forma care va fi inrosita si ce transformator sa folosesc fara sa-mi pun siguranta in pericol. Precum si a instalatie electrice.

Cineva mi-a recomandat nichelina. Am gasit o bucata de resou precum si una ceva mai groasa.

Eu cred ca sarma folosita in filmulet este cupru, este un traf de 2-300W secundarul are la iesire cam 1-2V, similar cu pistolul de lipit. Problema este cum faci secundarul trafului, ori folosesti ceva borna groasa(desigur odata calculezi aria necesara), ori pui mai multe fire groase in paralel.In primul rand calculezi rezistena firului de cupru la rece, si la cald cred ca are 4-500 de grade cand se inroseste(poate mai mult habar n-am :) ), traful trebuie sa suporte sarcina dar sa nu topeasca firul.

Guest maddog

vreau sa incerc cu nichelina dar ma blochez tot timpul la transformator. Si mai ales, nu stiu ce lungime trebuie sa las firul daca vreau sa folosesc transformatorul de 2-3A.

depinde oarecum si de calitatea nichelinei, eu ce am testat a fost maleabila si nu casanta dupa racirepana la urma cu o bucata de nichelina poate face 10-20 sageti si o poate inlocui daca e cazul, si dintr-o rezistenta de resou poate face sigur vreo 20-30 buc de 10 cm(minim)P.S : saptamana trecuta am dedezmembrat un cuptot din anii '80 care a fost folosit foarte mult dar la care a cedat tablaria, dar nichelina de la rezistenta era inca maleabila , nicidecum casantaacum nu stu ce tip de nichelina ati utlizat dumneavoastra , dar eu va spun din experienta ce se intamplat in cazul meu