Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator IEI a 350


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

ZAL, parca erau si niste scheme care fac aceeasi compensare dar folosind potentiometru normal, la schema asta avand si comutator ON/OFF poate gasesti ceva sa nu-i ramana neutilizat comutatorul. Nu-mi amintesc unde am schemele alea nici mort, nu le gasesc, erau simple si le-ar fi putut utiliza cu succes (cu modificari minore).

Link spre comentariu

Da, Technics folosea putometri normali cu retea loudness, iata schema mai jos, ptr alte valori se modifica proportional rezistentele cu valoarea putometrului si invers valoarea cond. De exemplu ptr putometru de 100k avem: 47k-18k, 82k-33k, 47n-68n. Se poate face abstractie de putometrul de balans. In afara de asta eu desfiintam preul de volum ca baga zgomot, oricum are amplificare unitara, deci nu adauga ceva in plus. Lasam putometrul singur.

Link spre comentariu

Prieteni uitati cum sta treaba: statia am luat-o de la cineva era cam jaf se incalzea un canal tare rau iar celalalt nu mergea deloc mi-am bagat nasu cu un prieten care le are cat de cat si ce sa vezi avea la ambele canale 2 rezistente arse de 22kilo si de 10ohmi (acolo langa bobina aia de sarma rosie) dupa ce le-am schimbat se auzea intrun canal un parait am cautat pe acolo si la acel canal intre finali mai era o placuta mica si sa ars ceva de pe ea un tranzistor parca l-am schimbat apoi am dat de alta belea Corectoru:(uitate si pe acolo 2condensatori arsi iam schimbat si pe aia....acum a ramas sa schimb potentiometrele toate ca alea erau varza si nu stiu ce sai fac la volumul ala.Dati-mi un sfat ceva ca vreau sa o fac ca am auzit ca se aude tare statia..eu mai am un corector cu 5 potentiometre de 50kilo(NOU)dar nu stiu cum sal pun am auzit ca ii trebuie un transformator de 12v dar nu stiu unde si ce sai fac...daca stiti ziceti-mi si mie.Va multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări