Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce software sa folosesc?

Guest Mexx

Recommended Posts

ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce soft as putea folosi pentru scheme pe care sa le export in soft iar softul sa creeze cablajul? :d voi cu ce programe lucrati? :?:

• 1 month later...

eu folosesc circuit maker&traxmaker si sint super incintat de el.este foarte usor de lucrat cu el numai ca sta cam prost cu analogicul.nu prea stie sa faca cablaje ptr analogice.dar in schimb poti sa faci cablaje manual maximul dimensiunii fiind 1m-1m.mai mult de atit nu se poate zic eu!cauta cu google circuit maker download si gasesti sigur

• 1 month later...

Va recomand cu multa caldura WinBoard si WinDraft de la http://www.ivex.com

Eu lucrez de citiva ani buni cu aceste programe si sunt foarte multumit.

Si am facut chestii grele cu ele,placi de 300X150 mm pline cu chipuri.

Pe site gasiti versiuni 100% functionale pina la 100 pini dar pe net se gasesc seriale pentru oriciti pini.

• 5 months later...

SalutSunt nou in acest chat si am usernameul Flor. Folosesc de peste 2 ani Orcad-ul 9.1 si daca il vrea cineva il pot pune pe un CD impreuna cu documentatia aparuta in Electronica Azi. Dar cel mai bine am invatat acest program tocindu-mi pantalonii pe scaun, band cafele, spunand ...Beep-uri si incercand sa rezolv problemele pe masura ce apareau. Am fost extrem de fericit cand am reusit sa scot primul cablaj (un preamplif cu un BC, 4 rezistente, cativa conzi si 3 conectoare in 4 (adica PATRU) straturi... Daca mai eram la Casa Pionierilor si Soimilor Patriei m-ar fi dat afara ... Dupa aia am trecut la lucruri mai serioase, cablaje realizate la fabrica pt. serviciu, unde nu mai ma jucam.Daca cineva cred ca pot sa ii fiu de ajutor sa ma contacteze si voi fi fericit sa ajut, asa cum si eu am fost ajutat la randul meu. Evident Free.Flor