Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Guest niros67

Instalare alarma DSC 1565 ??

Recommended Posts

Guest niros67

Va rog daca ma puteti ajuta cu o schema electrica si instructiuni de instalare a unei alarme DSC 1565 pe care am cumparato second nu am dezinstalat eu alarma .Legaturile sint pe cablu nu wirles. Am cunostinte electronice de incepator si nu am montat niciodata alarme ,ma descurc cu cititul schemelor Va multumesc

Fa o poza clara cu partea unde sunt conectori, poate te pot indruma cum sa legi firele.

Poze cu conectori si modele pleaseAm lucrat doar cu dsc modulare, alea se leaga intre ele printr-un combus de 4 fire, mai departe fiecare modul cu povestea lui

Guest niros67

Adaug pozele pentru alarma

E o intreaga poveste. Iti trebe manualele de la centrala si sirena. Plus ca trebe programata si nu vad in poze nici un keypad.Senzorii se leaga la zone dar nu oricum, in functie de cum vrei sa seteze centrala sint o gramada de scheme (cele mai folosite sint duble eol (cu detectie de tamper si taiat fire) sau single eol).Sirena are doua parti, declansarea ei (se foloseste de unul din firele bell de la centrala) si daca vrei sa o monitorizezi anti-tamper se foloseste una din zone care se programeaza ca zona de sirena.Eu am pe undeva manualul de la o centrala mai veche si mai mare (4820) si ar trebui sa am si de la sirena da' tre sa le caut.In afara de cazul in care chiar n-ai de lucru eu zic sa pui mina pe cineva care se ocupa de alarme dsc.

Guest niros67

Multumesc pentru sfat sa stii ca l-am ascultat si am luat un om de la DSC si o instalaeaza el .O sa pun niste poze si cu ea montata poate mai ajut pe cineva dupa aia .Multumesc

Guest adelinn

daca ai apelat la om care se pricepe e ok.orice alarma are un cod de instalator cu care se modifica parametrii centralei.daca nu il stii si nu ai nici manual atunci trebuie sa fi atent cand o demontezi,ca principiu zic,pentru a nu incurca tipul de zone. adica o zona poate fi intarziata,cu urmarire,instantaneee sau de 24 de ore,cele mai utilizate tipuri de zona.o zona reprezinta o intrare in centrala,de obicei notata cu Z1,Z2 etc,in functie de cate zone ai.daca zona 1 e de tip intarziat,vei lega acolo senzorul care se declanseaza prima data cand intri in spatiul protejat.un senzor de miscare are in interior 2 borne pentru alimentare, 2 pentru contactul care semnaleaza miscarea,2 antisabotaj.firele de la contactul care semnalizeaza alarma, notate de obicei cu NC si C se conecteaza in centrala unul la borna de zona iar celalalt la borna notata cu C. cam atata deocamdata :)