Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

sugestie amp 2x30w pana in 2x50w?

matzah
 Share

Recommended Posts

salutari, caut si eu la randul meu sa incep un proiect cu lampi (primul) care... intr-o perioada relativ mare de timp, datorita timpului putin de care dispun, sper sa rezulte intr-un pp care la debiteze in final undeva intre 2x30w - 2x50w depinzand de posibilitatile mele si de ce lampi voi gasi. As prefera un montaj cu cateva 6p3se (banuiesc ca asa se "traduce" rusescul 6n3ce) deoarece am cateva bucati vechi ramase din cateva statii vechi care le-am avut la indemana acum niste ani si de la care regret ca n-am luat si trafurile de iesire ce erau intr-o stare f buna. As putea folosi lampile vechi pt experimente pana trec pe "curat" cu lampile noi. Rugamintea mea este, ce schema recomandati pentru puterea data? Caut ceva simplu si eficient in raport calitate pret. Constructia va fi modulara, facuta de-a lungul unui timp destul de indelungat, asa ca pentru inceput ma intereseaza doar partea propriu zisa de amplificare, fara prea multe artificii, vu-metre, corectoare, egalizatoare etc. Nu stiu insa cat de pretabila este 6p3se la un 2x30w dat fiind datele ei de catalog... Mdeh, is cam biban in domeniul cel cu lampile. :bataie

6p3s pot fi inlocuite cu 6p3se? da, cred ca voi apela la tine pt kitul de lampi+socluri si traf, ce am eu pe aci sunt vechituri aflate in diverse stari si as dori sa fac o treaba calumea. Insa mai intai trebuie sa-mi vand telefonul sa fac rost de bani pt electronice. mdeh.. criza asta :rade:

E cam ciudat ca Rutcho asta a folosit pentru etajul de intrare o lampa destul de puternica 6n1p ca apoi la etajul driver sa foloseasca practic cea mai slaba duotrioda ( macar dintre cele mai cunoscute ) 6n2p ( ECC83 ) , lampa de 1mA curent anodic si rezistenta interna foarte mare spre 100kohm . Nu e o alegere prea inteleapta , chiar daca exista multe amplificatoare "vintage" cu driver ECC83 in ziua de azi se poate proiecta mai bine .

In afara de tipul lampii de la intrare nimic nu e schimbat , asta nu e proiectare serioasa , ECC81 nu e echivalent cu 6N1P , fiecare lampa are nevoie de alt punct de functionare pentru rezultate optime . Sau asta e amplificatorul universal , merge cu orice lampi ? :rade: Macar atata efort sa fi facut sa recalculeze rezistenta de reactie negativa pentru a avea aceeasi sensibilitate amplificatorul in cele doua cazuri , ECC81 avand amplificarea aproape dubla fata de 6N1P .

mitica a venit cu vreo 3-4 idei dar nu sunt bune...

:rade: Mitic? e un bot al forumului. Legat de ultima schem?, po?i s? o faci cu încredere, am ascultat ampliful lui Danzup ?i merge bine, plus c? ai ?i datele trafo de ie?ire. L?mpile 6P3S ?i 6P3S-E se pot înlocui una cu alta c? amîndou? sînt din familia lui 6L6. De altfel, po?i încerca orice schem? cu l?mpi din familia asta, cu men?iunea c? l?mpile ruse?ti nu sînt garantate ptr tensiuni prea mari (în afara lui G807).