Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator vintage cu EL12,EF12K,AZ12


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

cu ceva timp in urma am inceput realizarea unui amplificator SE cu EL12,EF12K,AZ12cutia este din MDF am vrut initial sa fac lateralele din lemn si fata din aluminiu dar parea cam modernistacu parere de rau dar nu prea am timp sa o termin(voi pleca in concediu cam o luna)montajul a fost experimentat in aer si se aude foarte bine,sunetul este asemanator cu SE cu EL84 dar cu putere si forta mai mare ,basul este "rotund" foarte placut transformatorul de iesire este "made DjDog",12 cm patrati ,patru primare de 810spire/0,2mm,trei secundare de 46 spire/1mm infasurarile sunt inseriate si aranjate intercalat,primar/secundar/primarmai am de facut conexiunile si de ecranat cu tabla de fier zona transformatoarelorcind va fi gata astept gasca din Bucuresti la o auditie,cu pareri obiective(pro si contra)[attachment=4]vintage s.gif[/attachment]

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator viobio

cu ceva timp in urma am inceput realizarea unui amplificator SE cu EL12,EF12K,AZ12cutia este din MDF am vrut initial sa fac lateralele din lemn si fata din aluminiu dar parea cam modernistacu parere de rau dar nu prea am timp sa o termin(voi pleca in concediu cam o luna)montajul a fost experimentat in aer si se aude foarte bine,sunetul este asemanator cu SE cu EL84 dar cu putere si forta mai mare ,basul este "rotund" foarte placut transformatorul de iesire este "made DjDog",12 cm patrati ,patru primare de 810spire/0,2mm,trei secundare de 46 spire/1mm infasurarile sunt inseriate si aranjate intercalat,primar/secundar/primarmai am de facut conexiunile si de ecranat cu tabla de fier zona transformatoarelorcind va fi gata astept gasca din Bucuresti la o auditie,cu pareri obiective(pro si contra)[attachment=4]vintage s.gif[/attachment]

eratarezistenta din g1 ef12k este de 1mohmrezistentele care alimenteaza g2 ef12k au: 27kohmi(prima)+470kohmi
Link spre comentariu
Vizitator viobio

domnilor intradevar "ladoiul " este mare dar unde sa introduc acei monstrii de transformatoare!lampile fiind fabricate prin 1940 putem sa trecem cu vederea marimea ladoiului,trebuie sa arate vintage!

Link spre comentariu

Nu te supara, ca am deschis discutia despre marime; mie mi-a placut foarte mult cutia; este deosebita...Faptul ca-i mai mare decat carcasele obisnuite si ca arata ca o piesa de mobilier este un atu, un plus, nu un motiv sa o numim "ladoi"; tu iti permiti sa o alinti asa, fiind a ta... Una peste alta, abia astept sa aud cum suna aceste lampi, pe incintele tale cele noi.Ar fi o chestie sa comparam statia, la sunet, cu un alt amplif pe lampi, poate SE-ul cel nou al lui ...

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Nu te supara, ca am deschis discutia despre marime; mie mi-a placut foarte mult cutia; este deosebita...Faptul ca-i mai mare decat carcasele obisnuite si ca arata ca o piesa de mobilier este un atu, un plus, nu un motiv sa o numim "ladoi"; tu iti permiti sa o alinti asa, fiind a ta... Una peste alta, abia astept sa aud cum suna aceste lampi, pe incintele tale cele noi.Ar fi o chestie sa comparam statia, la sunet, cu un alt amplif pe lampi, poate SE-ul cel nou al lui ...

nu este nici o suparare!asa i mi place mie sa i spun,"ladoi"sunt un om prea cerebral sa ma supar pe comentariile prietenilor!eu am facut ladoiul de ce sa ma supar daca este alegerea mea?nu am spus eu ca vreau parereri pro si contra ,obiective!le astept in continuare
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

doresc pareri legate de traful de iesire

Daca are o inductanta de scapari mica, la nr de sp descris de dumneata, ar trebui sa mearga grozav atit in spectrul inferior de fregventa cit si superior,la sectiunea mentionata si nr de spire dat , la joase merge garantat net superior orcarui traf comercial fabricat in diverse timpuri !.Spune dumneata ce impresie ai ?,AR FI INTERESANT !.

PS. Sar parea ca DjDog a trecut cu acest traf in zona HIGH-END !Gabaritul NU CONTEAZA!, NUMAI SUNETUL OBTINUT CONTEAZA !!! (enorm,capital,etc,cel putin in viziunea mea !) Vine moda sectiunilor mari !dar si inductantelor mari ! fara de care basul serios nu poate exista !( pot decit sa ma bucur ).

Link spre comentariu
Vizitator viobio

multumesc depanatorului si lui valderamatraful este calculat de mine si realizat de DjDOG dupa datele date de mineca banda de frecventa este liniar ,are sunet placut,bas rotund si inalte cu stralucire,un sunet naturalca putere cam 7w fara distorsiuni suparatoare la auditiedispun de osciloscoape ,generator de semnal ,etc dar nu mi place sa stau zile intregi sa storc tot din montaj,daca i mi place cum se aude este ok,dupa ce va fi gata asamblat ,o sa invit la mine citiva useri sa si dea cu parerea(inclusiv depanatorul si valderama)amplificatorul nu a fost testat cu generator de semnal si osciloscop,singurul reglaj care a fost facut a fost acela de a negativa lampa sa am Ia 70mAfunctioneaza bine si cu reactie si fara,dar are un timbru mai placut cu putina reactie)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări