Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Poze vechi cu aparate vechi


ctepeo

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Din "Revista GazElectra" (revista Soc. Gen. de Gaz şi Electricitate Bucureşti), nr. 5 - 1936, între paginile 12 şi 13 am găsit o poză cu diverse aparate aflate în expoziţia hall-ul societăţii (clădirea de pe Bd. Take Ionescu (azi Bd. G-ral Gh. Magheru) nr. 35); printre aparate se zăresc şi nişte radiouri :da La naiba, în puii mei, ce scumpe erau pe vremea aia! :cry:

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Interesant comentariul de la difuzor..."putere de 0,5W,suficienta pt auditie normala intr-o camera obisnuita"...perfect adevarat(din punctul meu de vedere),si cand ne uitam ca acum nu mai sunt suficienti nici 2X250W...parca ceva s-a schimbat...singura explicatie pe care mi-o dau ar fi "pt ca pot" altfel,cred in continuare ca la 0,5-1 W (curat)inca se poate asculta(fara a implica si vecinii) :rade:

Link spre comentariu

Salut,Obiectul de langa acel difuzor minunat este o cutie de chibrituri care , la acea vreme era confectionata din lemn ( inclusiv sertarasul ) cam de grosimea furnirului , invelita si lipita cu hartie ,( de obicei albastra) dupa care se aplicau cele doua benzi laterale de aprindre a betelor si poza in care se poate vedea < Combinatul Poligrafic " Casa Scanteii " > . Pretul unei cutii era 0,15 lei .

Link spre comentariu

Interesant comentariul de la difuzor..."putere de 0,5W,suficienta pt auditie normala intr-o camera obisnuita"...perfect adevarat(din punctul meu de vedere),si cand ne uitam ca acum nu mai sunt suficienti nici 2X250W...parca ceva s-a schimbat...singura explicatie pe care mi-o dau ar fi "pt ca pot" altfel,cred in continuare ca la 0,5-1 W (curat)inca se poate asculta(fara a implica si vecinii) :rade:

Perfect adevarat, nici eu nu am inteles alergatul dupa sutele de wati in utilizarea casnica.Pe sectiunea boxe am deschis un topic cu privire la puterea boxelor/amplificator si ori nu am fost inteles, ori chiar sunt foarte in urma cu intelegerea :rade:
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări