Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplif A350 IEEB


Recommended Posts

Guest dan11

Am chimbat toti potentiometrii si cu potentiometrul de balans la mijloc sunetul este inegal in cele doua boxe.Pentru ca sunetul sa fie egal trebuie ca potentiometrul de balans sa fie la extremitatea stinga.Ar putea avea vreo legatura faptul ca potentiometrul de volum(nou) nu are scoasa o borna la mijloc in afara de cele 3 borne normale?Cel vechi avea.Are cineva vreo schema sa-mi trimita?Multumesc.

Link to comment
  • Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    2

  • Alexxx

    2

  • adi_0106

    1

  • alint

    1

tare imi e ca potentiometrul tau de balans e acum logaritmic nu liniar, cum ar trebui...cel logaritmic la mijloc are intr-o parte 90% din valoarea lui si, evident, 10% in partea cealalta pe cand cele liniare: 50-50

Link to comment

ma gandesca acum sa nu fie din potentiometrii tai de volum.. al 4-lea pin de ziceai tu era pentru fiziologic/loudnes si ala poate ramane in aer... masoara potentiometrii cei noi.. poate nu au aceeasi valoare pentru canalul stanga, respectiv dreapta

Link to comment
Guest dan11

potentiometrul de volum este dublu asa ca diferenta nu cred ca poate fi prea mare intre cele doua canale.La amplif meu potentiometrul de volum este pus pe o placa separata fata de potentiometrele de balans,bass,inalte.daca inversez canalele dupa potentiometrul de volum defectul ramine pe aceasi parte.Daca inversez intrarile in amplificatorul de putere defectul se schimba pe partea opusa.

Link to comment

potentiometrul de volum este dublu asa ca diferenta nu cred ca poate fi prea mare intre cele doua canale.La amplif meu potentiometrul de volum este pus pe o placa separata fata de potentiometrele de balans,bass,inalte.daca inversez canalele dupa potentiometrul de volum defectul ramine pe aceasi parte.Daca inversez intrarile in amplificatorul de putere defectul se schimba pe partea opusa.

Pai ce ai intre potentiometrul de volum si amplificatoarele de putere ??? cauta pe acolo defecte :?
Link to comment
  • 4 weeks later...
Guest hombrero

Iese din parametri de functionare normala.Scade tens de pe c-uri.Pe vremuri am construit multe(cu cablajele de la IPRS). Un amplif care merge bine daca pui c-uri,reziztente,tranz.calitative(din fabrica echipat cu c-uri cam proaste, de IPRS). Si montat un circuit de intarziere,protectie la cuplare sarcina. Asa se scapa de regimurile tranzitori de la pornire.

Link to comment

Eu i-am schimbat toti condensatori dupa modulul de ton si cel de volum (+ cel de alimentare al acestor module) si nu de mai aude nici un brum , pacanit , fasait (chiar cu volumu' la max dat p 100%)

Link to comment
  • 4 years later...
Guest andrei_chiorean

Am si eu o problema cu A50 -ul meu. L-am cumparat cu finali asi{ B SDT9207 } si as vrea sa-i scimb cu ceva compatibil. Am un stoc de 2N4399, 2N059, 2N6052, 2N6059. Se potriveste unul din ele la A350?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines