Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Puterea maxima scoasa din 2 MOS-FEET-uri


Recommended Posts

Cam ce putere se poate scoate din 2 MOS-FEET-uri pe un final ? :?: :?: Am vazut statii auto care au ridicator de tensiune si MOS-FEET-uri pe radiatoare si puteri de 2 X 340 W, 2 X 200 W si chiar 2 X 120 W - toate cu doar 4 MOS-FEET-uri pe radiatoare si sigurante de: 35 A la aia de 340 W si 25 de A la alea de 200 si 120 W Nu stiu la ce tensiune sunt alimentate, dar cred ca au suficienta , ele fiind astfel reglate din fabrica :)

Link to comment
  • Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adi_0106

    6

  • niq_ro

    4

  • Sharky

    1

Mosfeturile nu scot putere..ele doar o suporta...Uite-te in catalog si vezi ce putere suporta componenta (ai grija ca specificatia e la 25C, de acolo incepe sa scada), ce curent, ce tensiune ..etc.Asa o sa ai idee despre cum ar merge etajul finalCa sa vezi cat scoate masori tensiunea cu care e alimentat etajul final, mai scazi vreo 8V si apoi P=U^2/2r..asta ar fi aprox puterea de iesire

Link to comment

Mi-am cumparat pana la urma o statie deasta de 2 X 200 W.....are sursa in comutatie si finalii sunt alimentati la +-30 V si daca aplic formula ta rezulta o putere de 338 W pe 4 ohmi :shock: :shock: cam mult...nu crezi ????Alta modalitate de a calcula puterea reala....nu stii ???

Link to comment

Mi-am cumparat pana la urma o statie deasta de 2 X 200 W.....are sursa in comutatie si finalii sunt alimentati la +-30 V si daca aplic formula ta rezulta o putere de 338 W pe 4 ohmi :shock: :shock: cam mult...nu crezi ????Alta modalitate de a calcula puterea reala....nu stii ???

e f.buna formula... doar ca mai trebuie si ceva calcule reale :lol: ca sa nu mai zic altceva :evil: fara pierderi... 30^2/2*4=900/8=112,5W :roll: de unde 338? :shock: ai inmultit cu pi? ca nici asa nu-ti da :roll:
Link to comment

e f.buna formula... doar ca mai trebuie si ceva calcule reale :lol: ca sa nu mai zic altceva :evil: fara pierderi... 30^2/2*4=900/8=112,5W :roll: de unde 338? :shock: ai inmultit cu pi? ca nici asa nu-ti da :roll:

AAAAAAAAAAAA eu calculasem cu 60 V - ca atat inseamna +-30 V :oops: Asa dupa formula asta da bine :) 2 X 112,5 W pe 4 ohmi 2 X 225 W pe 2 ohmi (merge stabil) 2 X 56,25 W pe 8 ohmi :? Cred ca e de`ajuns intr-o Dacie :wink: Dar cum pot calcula puterea in BRIDGE ???
Link to comment

Daca aplic formula P = V^2/Z => o putere de 112.5 W pe 8 ohmi sau 225 W pe 4 ohmi :twisted: Si inca ceva ce nu inteleg...scrie in cartea tehnica "TRI-MODE SPEAKER CONNECTION 2/1/2+1 CHANNEL CAPABILITY" asta inseamna ca poate lucra si STEREO si in BRIDGE in acelasi timp ??? :shock:

Link to comment

esti fenomen :evil:

de ce crezi ca-ti copiasem ce crezusei tu.. rezultatele sunt identice,

la prima iei in calcul tensiunea pe ramura, la a doua ambele

P1=30^2/2*4

P2=60^2/2*4

adica P1=P2

 

erata: P2=60^2/8*4

Link to comment
Daca aplic formula P = V^2/Z => o putere de 112.5 W pe 8 ohmi sau 225 W pe 4 ohmi

Asta era formula pt BRIDGE care am gasit-o pe siteu dat de tine :? ...fie....

P1=30^2/2*4

P2=60^2/2*4

adica P1=P2

asta inseamna ca 112,5 = 450 :shock: :shock: `tui mama ei de georgrafie.....pardon...matematica......dar fie am inteles ideea cu puterile astea....mai ramane

Si inca ceva ce nu inteleg...scrie in cartea tehnica "TRI-MODE SPEAKER CONNECTION 2/1/2+1 CHANNEL CAPABILITY" asta inseamna ca poate lucra si STEREO si in BRIDGE in acelasi timp ???
Link to comment
Guest s3xpistols

adi_0106

 

zi-mi si mie cat te-a costat si de unde ai luat-o pls... :d de cat timp o ai si cam cum se comporta in frecvente :d (am zis bine da? !) se incalzeste ceva ?!

Link to comment

zi-mi si mie cat te-a costat si de unde ai luat-o pls... :d de cat timp o ai si cam cum se comporta in frecvente :d (am zis bine da? !) se incalzeste ceva ?!

Parca ti-am mai raspuns odata... :shock: in alt post, dar daca ma insel - scuza-maDeci statia e luata de la cineva care le aduce din Italia si costa 1.5 mil dar eu am luat-o cu 1.450 :wink: (faza cu berea)Cum se comporta in frecvente ?? care frecvente ?? are filtre active trece sus si trece jos - pe inalte nu stiu cum lucreaza ca eu o folosesc pe subwoofer, dar la capitolu` bass :shock: sa ai tu difuzoare care sa suporte - rupe, si daca mai dau si BASS BOOST-u` :twisted: crima face cu difurile (ca e pe mos-feet totusi 8) )Eu o am de pe 17.05 :mrgreen: dar in 2,3 zile am scos cat de mult s-a putut din ea....mai bine zis ca as fi scos daca ma tineau boxele :(La capitolu caldura...stau fara grija - are protectie termica :) ,dar nici nu se incalzeste prea tare, cel mai mult am reusit sa o incalzesc cu un dif pe 2 ohmi, dupa vreo 3 ore de mers la limita cat suporta difu...si statie era calduta....se putea tine mana pe radiatoare fara nici o problema si temperatura asta era constanta cam de o ora, o ora jumate :wink:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines